- Dyskutujemy na Radzie Mieszkalnictwa kwestię braku pracowników - powiedział Barszcz. Dodał, że z wyliczeń wynika, że brakuje ok. 400 tys. pracowników na budowach.

Reklama

Barszcz zauważył, że "150-200 tys. (pracowników - PAP) na budowy można zmobilizować wśród młodzieży czy bezrobotnych, ale kolejne 200 tys. musimy poszukiwać za granicą".

Barszcz: Chcemy zaangażować kapitał prywatny

- Na potrzeby Mieszkania plus chcemy zaangażować kapitał prywatny - dodał Mirosław Barszcz. Zauważył, że na rachunkach Polaków jest prawie bilion złotych.

- Nawet drobna cześć tych pieniędzy może pomóc w budowie mieszkań - mówił. Dodał, że Polakom zostaną zaproponowane specjalne formy inwestowania, m.in. REIT-y. Real Estate Investments Trusts to specjalne spółki i fundusze inwestujące na rynku nieruchomości, które czerpią dochody z wynajmu nieruchomości i przekazują większość zysków akcjonariuszom w postaci dywidend.

W Warszawie na PGE Narodowym trwa Forum Dialogu Mieszkaniowego. Ma ono zainicjować ogólnopolską debatę na temat rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce.

W trakcie spotkania powołane zostanie pięć grup eksperckich. Fachowcy mają doradzać m.in. przy dostosowaniu rynku mieszkaniowego do potrzeb różnych grup społecznych, zwiększeniu na rynku mieszkaniowym udziału lokali na wynajem, odblokowaniu potencjału gruntów rolnych i poprzemysłowych na potrzeby budownictwa mieszkaniowego czy aktywizacji nowych rozwiązań w budownictwie (m.in. upowszechnieniu systemu modułowego).

Eksperci mają rekomendować Radzie Mieszkalnictwa rozwiązania, które mogłyby zostać wprowadzone w życie.

Organizatorami Forum Dialogu Mieszkaniowego są Bank Gospodarstwa Krajowego oraz BGK Nieruchomości, we współpracy z Radą Mieszkalnictwa, działającą przy Prezesie Rady Ministrów.