Korespondent "Guardiana" w Warszawie Christian Davies opisał w tekście m.in. historię kobiety, której mieszkanie zostało zreprywatyzowane, a jej odmówiono wstępu nawet w celu zabrania swoich rzeczy, a także relacje prawników, aktywistów miejskich i polityków zajmujących się tymi sprawami.

Reklama

Davies rozmawiał m.in. z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, szefem komisji weryfikacyjnej Patrykiem Jakim, a także miejskimi działaczami, m.in. Janem Śpiewakiem ze Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

Opisując skomplikowaną XX-wieczną historię Warszawy, Davies wskazuje na rozmaite kłopoty związane z tzw. dekretem Bieruta, na mocy którego wszystkie nieruchomości w granicach Warszawy przeszły na własność publiczną. Jednocześnie zwrócił uwagę na kontrowersyjne sprawy sądowe dotyczące zwrotów, a także handel roszczeniami do nieruchomości i szereg pytań dotyczących prawidłowości decyzji podejmowanych przez sądy i warszawskich urzędników.

Wskazując na praktyki handlarzy nieruchomościami, korespondent opisał także niektóre z praktyk mających na celu usunięcie lokatorów z przejmowanych budynków, przypominając także niewyjaśnioną sprawę śmierci Jolanty Brzeskiej, która stała się dla wielu aktywistów symbolem walki z "dziką reprywatyzacją".

Reklama

"Guardian" omówił także prace nad nowym prawem reprywatyzacyjnym prowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, przytaczając jednak wątpliwości niektórych z aktywistów i prawników dotyczące proponowanych rozwiązań.