Jak wynika z komunikatu prasowego BIK, wartość Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła 10,7 proc. w październiku 2017 r. (w porównaniu z październikiem 2016 r.).

Reklama

Średnia wartość indeksu od początku 2017 r. to 13,2 proc.

"W październiku, po nieco słabszym wrześniu, zaobserwowaliśmy ponownie wysoką, ponad 10 proc. proc. dynamikę wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Łącznie o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 32,1 tys. osób w porównaniu do 29,2 tys. rok wcześniej" - mówił, cytowany w informacji, dyrektor departamentu Business Intelligence BIK Sławomir Grzybek.

Dodał, że "średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego rośnie i w październiku wyniosła 238,4 tys. zł", to o 5,6 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Zdaniem Grzybka wysoka dynamika wnioskowanych kredytów, w przeliczeniu na dzień roboczy, i jednocześnie większa liczba dni roboczych w październiku, powinny się przełożyć na dobry początek sprzedaży kredytów mieszkaniowych w czwartym kwartale 2017 r.

Jak wynika z danych, kredyty mieszkaniowe najczęściej poszukują osoby młode w wieku do 34 lat. "Młodzi klienci odpowiadają za połowę wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. 30 proc. wniosków o kredyty mieszkaniowe składają osoby w wieku 35-44 lata, natomiast niecałe 20 proc. wniosków dotyczy osób w wieku 45 lat i więcej" - podsumowuje Grzybek.

Reklama