- Jestem zdumiony postawą klubu PO. Trudno się z nią pogodzić. Nie skazujmy dyskusji o mieszkalnictwie w Polsce na losy wynikające ze sporu politycznego - zaapelował minister Adamczyk w reakcji na wniosek Platformy Obywatelskiej o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Reklama

Adamczyk powiedział, że "odnosi nieodparte wrażenie, że projekt nie został zrozumiany". - Znoszę cierpliwie te elementy, które odnoszą się do bieżących starć, walki politycznej. Ja stale miałem przeświadczenie, że mieszkanie nie będzie tym elementem - dodał.

Minister MIB przypomniał, że "program MdM, Mieszkanie dla Młodych, został przyjęty wbrew oporowi Wysokiej Izby, zastąpił program Rodzina na Swoim. To spowodowało likwidację zwrotu różnicy w podatku VAT rzędu miliarda złotych, który był przeznaczony na budownictwo mieszkaniowe".

Adamczyk powiedział, że "MdM wprowadził pomoc dla tych, którzy korzystają z mieszkań wytwarzanych przez deweloperów, tylko w około stu powiatach w Polsce, bo tam deweloperzy budują."

Przypomniał, że "zapomniano kompletnie o wszystkich tych, którzy chcą zrealizować marzenie o swoim mieszkaniu w pozostałych częściach Polski. Decyzją PO, wówczas większościowego klubu PO-PSL, MdM działa do 2018 roku".

Minister powiedział, że "przygotowaliśmy projekty, które MdM zastępują".

Adamczyk zaznaczył, że rząd pomyślał o "wsparciu tych, którzy chcą własnymi siłami na własnej działce zrealizować marzenie o mieszkaniu. To Indywidualne Konto Mieszkaniowe. Projekt jest w przygotowaniu "będzie zawierał zapisy, które można porównać z działaniem Kas Budowlanych, tych, które się sprawdzają na zachodzie, podkreślił minister.

Reklama