Gazeta opisała w ostatnich dniach inwestycję w elitarnej Barwisze pod Moskwą. Dom, który buduje tam Sieczyn, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, jest ukryty przed wzrokiem osób postronnych. "Wiedomosti", powołując się na zdjęcia satelitarne, podały, że trwa tam aktywna budowa i budynek będzie miał powierzchnię nie mniejszą niż ok. 4 tys. metrów kwadratowych.

Reklama

Sieczyn, to były wicepremier i wiceszef administracji prezydenta.

Dziennik nie ustalił, od kogo szef Rosnieftu kupił 3 hektary ziemi w rejonie sąsiadującym z rządowym sanatorium. Według gazety jesienią 2015 roku w posiadanie przyległych działek weszły dzieci Sieczyna: Iwan i Inga oraz Warwara Sieczyna, której statusu gazeta nie ustaliła. Razem mają oni 3,4 hektara ziemi.

Jak podano w artykule, Rosnieft oświadczył dziennikowi, że nie komentuje życia prywatnego pracowników koncernu. Po publikacji rzecznik Rosnieftu Michaił Leontiew nazwał ją "bezmyślną" i "zamówioną". Następnie ten państwowy koncern opublikował oświadczenie, w którym podkreślił, że "Wiedomosti" uzyskały informację o ziemi Sieczyna w Rosrejestrze (katastrze), co potwierdza fakt, że nieruchomość została nabyta bez naruszeń i zadeklarowana zgodnie z prawem.

Reklama

Rosnieft zarzucił też dziennikowi, że nie przejawia takiego samego zainteresowania innymi, nie mniej ważnymi uczestnikami rynku i dodał, że można wobec tego przypuszczać, iż publikacja powstała na zamówienie.

Gazeta również opisała szczegółowo sąsiadujący z ziemią Sieczyna dom, wystawiony na sprzedaż za 30 mln dolarów. Trzykondygnacyjny budynek skrywa, jak wynika z opisu, wnętrza w pałacowym stylu - paradne schody, rzeźbione meble, wielkie żyrandole, basen w sali z marmurowymi kolumnami. Według "Wiedomosti" dom należy do Jekatieriny Ignatowej, małżonki dyrektora generalnego państwowego konglomeratu zbrojeniowego Rostiech Siergieja Czemiezowa. Ten ostatni także jest bliskim współpracownikiem Putina.

Reklama

Dziennik sugeruje, że Ignatowa zdecydowała się sprzedać świeżo zbudowany dom, bo nie odpowiadali jej sąsiedzi i cytuje rozmówcę, który wskazuje, że między Czemiezowem i Sieczynem w przeszłości były konflikty interesów.

Barwicha pod Moskwą to elitarna miejscowość, gdzie mieszka wielu wysokiej rangi urzędników i oligarchów. Nieopodal znajdują się rezydencje Putina i premiera Dmitrija Miedwiediewa.