Czerwcowy odczyt indeksu kosztu kredytu (IKK) wynosi 86,3 pkt. Jest to wskaźnik stworzony przez Lion’s Bank i portal nieruchomości Domy.pl, który w prosty sposób prezentuje, jak zmienia się comiesięczny koszt długu zaciągniętego na zakup mieszkania w dużym polskim mieście.

Reklama

Aktualna wartość sugeruje, że chcąc kupić mieszkanie na kredyt w jednym z 10 największych polskich miast, trzeba się liczyć z wyższym kosztem (o 3 proc.) niż w czerwcu 2013 roku, kiedy indeks był na poziomie 83,7 pkt. Oznacza to, że rata kredytu związanego z zakupem 50-metrowego mieszkania w dużym mieście wzrosła o 3 proc..

Z drugiej strony w styczniu 2013 roku, a więc w momencie, w którym badanie rozpoczęto, kredyt był o 15,9 proc. droższy niż dziś (indeks na poziomie 100 pkt.).

W Katowicach właściciele oczekują za metr 3,7 tys. zł

Koszt związany z zakupem mieszkania na kredyt jest oczywiście tym wyższy, im droższe są nieruchomości w danym mieście. Co jednak nie powinno dziwić, czerwiec nie przyniósł w tym zakresie znacznych zmian.

Jak wynika z danych portalu Domy.pl wciąż mediana cen ofertowych (cena, od której połowa ofert jest tańsza, a połowa droższa) w Warszawie wynosi około 7,9 tys. zł za m w. W Krakowie za metr sprzedający żądają 6,5 tys. zł, w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku ponad 5 tys. zł, a w Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy - poniżej 4 tysięcy.