To oznacza tym samym, że czas ten wydłużył się do 127 dni. To drugi najwyższy wynik od momentu, kiedy Home Broker analizuje te dane.

Reklama

W ostatnich miesiącach sprzedaje się coraz więcej mieszkań, które na kupca czekały dłużej niż pół roku. Podczas gdy kilka lat temu odsetek takich mieszkań nie przekraczał 15 proc. wszystkich transakcji (w niektórych miesiącach wynosił nawet mniej niż 10 proc.), to średnia za osiem miesięcy tego roku już przekracza 20 procent.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Obserwując doniesienia z rynku o wzroście średnich cen nieruchomości (od początku roku Indeks Cen Transakcyjnych zyskał 11,25 proc.), część sprzedających ma wysokie oczekiwania co do ceny lokalu, a kupujący nie są gotowi sprostać tym żądaniom.

Jak zauważyli także doradcy Home Broker rośnie liczba klientów-sprzedawców, dla których szybkie znalezienie nabywcy nie jest tak istotne jak otrzymanie dobrej ceny za nieruchomość.

Poza tym wydłużył się także czas potrzebny, na uzyskanie wszelkich zgód na zaciągnięcie kredytu - z 3-4 tygodni do 5-6 tygodni.