Mieszkania w Polsce są jednymi z najmniejszych w Europie, jak wynika z danych Lion’s House (za Eurostatem i GUS). W zestawieniu, na które powołuje się gazeta, zajmujemy 13. pozycję na 15. możliwych. Za nami są tylko Łotwa – na mieszkańca przypada tam średnio 17,9 mkw. i Rumunia – 15 mkw. na osobę. 

Z drugiej strony w kraju, gdzie mieszkania są największe, na osobę przypadają przeciętnie aż 53 mkw. Taka sytuacja jest w Danii. Niewiele gorzej jest w Austrii i Luksemburgu. W obu tych państwach na mieszkańca przypadają około 52 mkw. mieszkania. Jest to wynik ponad dwukrotnie lepszy niż w Polsce – mówi w „Rzeczpospolitej” Bartosz Turek. I dodaje:  Podobne do rodzimych wyników notują Słowacja (25 m kw. na osobę) i Litwa (24,9 m kw.).

Z analizy danych wynika także, że Warszawa znalazłaby się na 12. miejscu, gdyby zestawić metraż przypadający na statystycznego mieszkańca europejskiej stolicy. 

O ile w stolicy Polski na mieszkańca przypada średnio 28,4 mkw., o ile dla Bratysławy byłoby to 29 mkw. na osobę, a Sofii – 27,2 mkw.

W tym zestawieniu także w najgorszej sytuacji mieszkaniowej byliby mieszkańcy stolicy Rumunii i Łotwy. Ci zgodnie z danymi Eurostatu mają do dyspozycji odpowiednio 15,9 mkw. i 16 m kw. mieszkania - wskazuje Bartosz Turek.

W najlepszej sytuacji są z kolei mieszkańcy Luksemburga. Przeciętny Luksemburczyk ma bowiem do swojej dyspozycji aż 62,7 mkw. To dokładnie tyle, ile w Polsce ma do dyspozycji cała rodzina mieszkająca w mieście. Na drugim i trzecim miejscu w zestawieniu znalazły się Wiedeń i Kopenhaga. W miastach tych na obywatela przypada odpowiednio 46,4 mkw. i 43,9 mkw. – dodaje.