Z Indeksu Cen Transakcyjnych mieszkań wynika, że Kraków prawie zawsze znajdował na drugim miejscu, zaraz po Warszawie. W czołówce zamiennie pojawiał się Gdańsk, Wrocław lub Poznań. Jak podaje Home Broker, sytuacja na przełomie roku uległa jednak zmianie.

Reklama

Obecnie za metr kwadratowy powierzchni mieszkania w Krakowie zapłacimy 5811 zł, a więc o 7,3 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Drożej jest we Wrocławiu, gdzie mkw. kosztuje 6095 zł - o 5,5 proc. więcej niż w poprzednim roku. Ostatni raz ceny mieszkań we Wrocławiu przewyższały ceny mieszkań w Krakowie w 2009 roku.

Z raportu wynika, że drożej niż w stolicy Małopolski jest też w Poznaniu, gdzie za mkw. zapłacimy 5817 zł. W porównaniu do roku ubiegłego jest to o 8,7 proc. więcej. Pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje Warszawa. Na zakup mieszkania średnio trzeba tam przeznaczyć 7061 zł za mkw. (wzrost o 1 proc.), ale to i tak mniej niż latem, gdy ceny wahały się wokół 7,3 tys.

Reklama

- Spadek cen mieszkań w Krakowie może być spowodowany dużym zainteresowaniem programem MdM. Limity cen lokali, które spełniały wymogi, były niższe od cen rynkowych. Dlatego w czasie uruchomienia ostatniej puli, a więc na przełomie roku, średnia cena transakcyjna spadła - twierdzi Ewa Foltańska-Dubiel, wiceprezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Natomiast we Wrocławiu w ostatnim czasie zaobserwować można wzmożoną aktywność deweloperów. Zwiększony popyt na mieszkania ma związek z niskim poziomem bezrobocia, a także wzrostem płac - dodaje.