Są to przede wszystkim mieszkania z początku wieku, których elementy wykończenia przez kilkanaście lat użytkowania zdążyły się już zużyć - mówi "Rzeczpospolitej" Wojciech Porębski z sieciowej agencji Północ Nieruchomości. W grę wchodzi m.in. malowanie ścian, cyklinowanie podłóg, czy też droższe prace jak np. wymiana instalacji.

Reklama

Porębski dodaje przy tym, że różnice w cenie między mieszkaniem do remontu a tym odnowionym zaczynają się od 300 zł, a kończą na 1 tys. zł za mkw.

W Krakowie ceny mieszkań do remontu spadły o 3-7 proc. w ciągu roku, Wrocławiu - 15 proc., a Warszawie - nawet do 20 proc., jak wynika także z wypowiedzi przedstawicieli firm. Ceny transakcyjne takich lokali bywają jednak niższe nawet o 30 proc. - podkreśla przy tym Paweł Zeliaś, szef firmy Salondomow.pl. I jednym tchem dodaje: Śmiało można powiedzieć, że mieszkania gotowe do wprowadzenia kupimy dziś w cenie lokali do remontu, jaka obowiązywała przed rokiem.

Okazuje się także, że mieszkań, które wymagają zmian i wystawione zostały na sprzedaż przybywa.

Lokale do generalnego remontu stanowią nie więcej niż 15 proc. całej naszej krakowskiej oferty mieszkań używanych. Kolejne 30 proc. to mieszkania, które nadają się do natychmiastowego zamieszkania, ale wymagają odświeżenia - wskazuje dla przykładu Wojciech Porębski.