Bywali tu Cyrankiewicz i Gierek, a jak dziś wygląda rezydencja Prezydenta RP w Wiśle? ZDJĘCIA WNĘTRZ
1 Co w ogóle wiadomo o historii zamku? "Zamek Prezydenta RP w Wiśle zbudowany został w latach 1929-1930 w miejscu spalonego drewnianego zameczku myśliwskiego Habsburgów z początków XX wieku. Był darem ludu Śląskiego – powracającego po ponad 600 lat do Macierzy – dla Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego i jego następców", opisuje prezydent.pl. A dalej także:
Agencja Gazeta / Fot. Pawel SowaAgencja Gazeta
2 "Zamek w Wiśle jest awangardowym dziełem polskiej myśli architektonicznej i artystycznej okresu XX-lecia międzywojennego. O jego unikalności świadczy nie tylko architektura, lecz również bezprecedensowy jak na tamten okres wystrój i wyposażenie wnętrz. (…) Zamkowe wnętrza zdobiły barwne polichromie oraz unikalne w swojej formie meble wykonane ze stali chromowej, drewna, skóry i pluszu, jak również - zaprojektowane indywidualnie dla poszczególnych pomieszczeń - żyrandole, lampy i kinkiety. Większość pierwotnego wyposażenia przetrwała do dnia dzisiejszego".
Agencja Gazeta / Fot. Pawel SowaAgencja Gazeta
3 Prezydent Ignacy Mościcki po raz pierwszy odwiedził Zamek w Wiśle na przełomie stycznia i lutego 1931 roku. Do wybuchu wojny bywał w nim regularnie i chętnie, kilka razy do roku. Zapraszał do Wisły znakomitych gości, w Zamku przebywali m.in. książę Kentu i śpiewak operowy Jan Kiepura. Podczas nieobecności Prezydenta Zamek był udostępniany do zwiedzania, przychodziły tu wycieczki dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół w regionie. W 1938 roku Zamek przeszedł remont w wyniku którego zaprojektowane przez Adolfa Szyszko-Bohusza płaskie dachy zostały zastąpione spadzistymi. W latach okupacji hitlerowskiej Zamek zamieniony został w ośrodek dla oficerów i urzędników III Rzeszy”. „W 1945 roku Zamek na powrót stał się rezydencją głowy państwa polskiego. Gdy w 1952 roku konstytucja PRL zniosła urząd Prezydenta, przejęty został przez Urząd Rady Ministrów. Bywali w nim najwyżsi przedstawiciele władz, m.in. Józef Cyrankiewicz, Edward Ochab i Edward Gierek. W 1981 roku Zamek przekazany został górnikom z KWK im. XXX-lecia PRL (obecnie KWK "Pniówek" z Pawłowic Śląskich). Losem Zamku coraz bardziej interesowali się historycy sztuki i konserwatorzy zabytków. W 1994 roku całe założenie wpisane zostało do rejestru zabytków.
Agencja Gazeta / Fot. Pawel SowaAgencja Gazeta
4 Starania o powrót Zamku pod opiekę Prezydenta RP rozpoczęte zostały już od początku lat 90-tych. Dzięki wsparciu ze strony lokalnych władz oraz przedstawicieli różnych środowisk, zaowocowały one sukcesem w 2002 roku. W wyniku przeprowadzonego kapitalnego remontu i konserwacji ocalony został unikatowy zabytek, dotychczas stosunkowo mało znany". Dziś także "w pieczołowicie odrestaurowanej kaplicy odbywają się msze, nabożeństwa i uroczystości religijne".
Agencja Gazeta / Fot. Pawel SowaAgencja Gazeta