Betonowa arka na pastwisku. Najpiękniejszy prywatny budynek świata jest w Polsce. ZDJĘCIA
1 Ale o niezwykłości arki decyduje wiele czynników – nie tylko fakt, że konstrukcja z ziemią styka się tylko jedną płaszczyzną. Jest lekko uniesiona i podstawiona na trzech palach, tak by pod nią mogły swobodnie płynąć wody opadowe (a jest stromo, bo nawet kamienna ścieżka do drzwi poprowadzona jest zakosami). – Ten dom przede wszystkim jest ramą dla widoku, niczym więcej – tłumaczył w jednym z wywiadów architekt Robert Konieczny.
Media
2 Fakt, że okna parterowego domu kadrują górski krajobraz stał się też jednym z powodów, dla którego zastosowano nieprzyciemniane szyby – chodziło o to, by jak najwierniej pokazać otaczającą przyrodę. Wcześniej szkło starannie wyselekcjonowano i przetestowano. Zadbano nawet o to, by wpadające przez nie słońce nie nagrzewało wnętrza budynku. W razie niepogody szyby chronią potężne okiennice. Co ciekawe, jedna z nich jest wejściem do domu i przypomina most zwodzony.
Media
3 – W zasadzie powstał dom z dwoma dachami, które chronią go przed woda – zauważa w innym miejscu Robert Konieczny. Całość została przykryta dwuspadowym dachem, bez okapów, od spodu chroni ją „dach odwrócony do góry nogami z podciętymi ścianami szczytowymi”. To wszystko sprawia, że konstrukcja najbardziej przypomina wagon, łódź, arkę lub – jak zauważa "Wallpaper" – spotykane w tym rejonie Polski stajnie. Arka stoi na zboczu góry w Brennej, na Śląsku Cieszyńskim.
Media
4 Dom widoczny jest z daleka. Różni się od innych budowli w okolicy także tym, że jego zewnętrzną elewację stanowi beton konstrukcyjny. Ten króluje też w środku, na podłodze. Co z ociepleniem budynku? Znajduje się we wnętrzu – to pianka poliuretanowa, która pokrywa wszystkie ściany.
Media
5 Ścian jest tam w ogóle mało. Tam, gdzie to tylko możliwe zastępują je ogromne tafle szkła – wszystko pomyślane jest tak, by nie przesłaniało widoku. Z tego samego powodu działka nie jest ogrodzona płotem.
Media
6 Dom Koniecznego powstał 4,5 roku. Początkowo miał być jedynie domkiem letniskowym. Wiadomo przy tym, że pzeprojektowanie góralskiej chatki na arkę zajęło architektowi zaledwie trzy dni. Rysunki powstawały ponoć na papierze śniadaniowym.
Media
7 Ostatecznie na 140 mkw. znały się m.in. salon z kominkiem w stalowej tubie, kilka sypialni i kuchnia z jesionowymi meblami.
Media
8 Arka Koniecznego pokonała cztery inne domy zakwalifikowane do ścisłego finału: Sun Path House w Stanach Zjednoczonych - Studio Christian Wassmann, Michaelis House w Wielkiej Brytanii - Alex Michaelis, Gotland underground house w Szwecji - Skälsö Arkitekter i D House w Japonii - Ron Arad i Issho.
Media
9
Media / Olo Studio
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję