Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Mieszkanie Plus za PRL. Oto, jak budowano Ursynów Północny. ARCHIWALNE ZDJĘCIA

8 listopada 2016, 13:06
Wcześniej była tam "zdegradowana podmiejska wieś bez żadnej infrastruktury". Stare domy, próchniejące drewno, ploty chylące się ku upadkowi… Potem, kiedy powstanie już plan zagospodarowania Ursynowa Północnego, "teren zmieni się w morze błota". "Koparki rozprują żyzną ziemię, wjadą dźwigi na szynach. Puste pole obrośnie żurawiami. Wozy transportowe dowiozą prefabrykowane płyty. Będą jechać po wyboistych drogach, bez wyłożonych płyt na gliniastym gruncie. Rozmokłe, kleiste, leje przestrasza samych architektów", opisuje Lidia Pańkow w książce "Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego. Tak rodzić się będzie ostatnia gigantyczna inwestycja budowlana epoki.
Wcześniej była tam "zdegradowana podmiejska wieś bez żadnej infrastruktury". Stare domy, próchniejące drewno, ploty chylące się ku upadkowi… Potem, kiedy powstanie już plan zagospodarowania Ursynowa Północnego, "teren zmieni się w morze błota". "Koparki rozprują żyzną ziemię, wjadą dźwigi na szynach. Puste pole obrośnie żurawiami. Wozy transportowe dowiozą prefabrykowane płyty. Będą jechać po wyboistych drogach, bez wyłożonych płyt na gliniastym gruncie. Rozmokłe, kleiste, leje przestrasza samych architektów", opisuje Lidia Pańkow w książce "Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego. Tak rodzić się będzie ostatnia gigantyczna inwestycja budowlana epoki. / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Partyjne władze obiecały dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Samą inwestycję przedstawiły tak: "wzorcowy projekt, wzorcowa realizacja, sprawna organizacja". Co zostało z tej teorii? Jak pierwszy lokatorzy odnajdowali się na Ursynowie Północnym? I jak dokładnie powstawało Mieszkanie Plus za PRL?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
pieniądze mieszkanie dom ryneknieruchomości Mieszkanie plus ursynów północny mieszkanie plus za prl dorota kalinowska Ursynów PRL

Powiązane

Reklama

Komentarze(5)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mieszkaniec Ursynowa
  2016-11-08 19:10:45
  Ursynów okazał się świetnym pomysłem. Bardzo dobrze rozplanowany, z komunikacją, która po oddaniu metra przestała być problemem, z dużymi przestrzeniami i zielenią, która w końcu wyrosła. Żyć nie umierać. Gdzie dzisiaj są takie osiedla ?
  2
 • sa
  2016-11-08 18:56:06
  Mieszkanie na Ursynowie odebrałam po mądrej decyzji rodziców dot. założenia książeczki mieszkaniowej i systematycznym odkładaniem miesięcznych rat . Nie należałam do biednych tylko wieloletnim członkostwie.
  0
 • Podatki a Podatki.
  2016-11-08 16:33:58
  Dlaczego unika się prawdy. Do końca roku 1960 przestano brać podatek na tak zwany fundusz odbudowy stolicy. Z tych szacunkowych wyliczeń to powinny być złote klamki i okucia, to by znaczyło że pieniądze wędrowały na inne cele, tak jak z podatkiem w benzynie na drogi, że większa część tego podatku idzie na inne cele.
  4
 • Pol55
  2016-11-14 15:19:04
  Gdyby w tamtych czasach nie wybudowano tylu mieszkań, to do dziś mieszkalibyśmy w barakowozach i suterenach.
  1
 • PRL
  2016-11-26 12:02:02
  TYLU EKSPERTÓW, PROFESORÓW, DORADCÓW, INSTYTUCJI OD BUDOWNICTWA, A TANIEJ POLSKIEJ TECHNOLOGII BUDOWY DOMÓW BRAK - WSTYD
  0
Reklama

Zobacz więcej

Reklama