Tam, gdzie pracuje Bronisław Komorowski. Pałac Prezydencki od środka. Zobacz ZDJĘCIA
1 Budynek był wielokrotnie przebudowywany. Swój obecny wygląd zewnętrzny uzyskał na początku XIX wieku. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
2 W 1990 rozpoczął się czteroletni generalny remont pałacu z przeznaczeniem na siedzibę Prezydenta RP i jego Kancelarii. Przebudowano m.in. dawny apartament premiera na drugim piętrze, a w południowo-wschodniej części korpusu głównego urządzono kaplicę. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
3 Pałac od strony wschodniej sąsiaduje z ogrodem, który zajmuje 8,5 tys. mkw. skarpy opadającej ku Wiśle. Pierwotnie w ogrodzie wydzielone były trzy tarasy, z przystanią dla łodzi na najniższym i sadzawką na środkowym. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
4 Teraz ogród podzielony jest na pięć tarasów, z których dwa zbudowane są z piaskowca i związane są bezpośrednio z pałacem. Znajdują się tam jeszcze dwa inne budynki: Mała Oranżeria, wzniesiona prawdopodobnie w latach 1852–1854, oraz, przy południowej granicy posesji, Dworek z lat 20. XX wieku. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
5 Po zakończeniu remontu w 1994 roku budowla otrzymała nową oficjalną nazwę - Pałac Prezydencki . W tym samym roku zamieszkał w nim prezydent Lech Wałęsa, przenosząc się z dotychczasowej siedziby prezydenta w Belwederze. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / ŁK
6 W tym czasie drugie piętro w całości zajmowały prywatne apartamenty prezydenta i jego rodziny, użytkowane następnie przez prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / ŁK
7 Prezydent Bronisław Komorowski wkrótce po swoim wyborze zdecydował się zamieszkać w dużo mniejszym apartamencie na piętrze Belwederu, natomiast dotychczasowe apartamenty w Pałacu zostały przekształcone w powierzchnię biurową. Pałac pozostał jednak miejscem codziennej pracy prezydenta (mieści się tu m.in. jego gabinet - na zdjęciu), a także głównym miejscem uroczystości z udziałem prezydenta oraz przyjmowania oficjalnych gości.
Wikimedia Commons
8 W Pałacu Prezydenckim znalazło się także miejsce na Kaplicę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny - została zaprojektowana przez Jerzego Kalinę. Na ścianach znajdują się m.in. wykonane z kamienia strzegomskiego stacje drogi krzyżowej, krzyż wycięty z fragmentów zniszczonych 11 września 2001 wież World Trade Center w Nowym Jorku (dar od przebywających z wizytą w Warszawie nowojorskich strażaków i policjantów polskiego pochodzenia), a także tablica upamiętniająca Romana Indrzejczyka. W podłodze, w miejscach gdzie modlili się papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI zostały umieszczone pamiątkowe tablice. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
9 Główna klatka schodowa – znajduje się w części północnej pałacu, łączy parter z Antyszambrą. Posadzki i schody wykonano z czarnego marmuru. U podnóża schodów znajduje się wykonana z brązu rzeźba Piusa Welońskiego Prometeusz z 1896. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
10 Sala Biała – w tej usytuowanej na osi głównego wejścia sali prezydent przyjmuje głowy obcych państw składające wizyty w Polsce. W sali znajdują się m.in. dziewiętnastowieczne wazy z porcelany miśnieńskiej oraz obraz "Chrystus w domu" Szymona Lodovico Cardi (Cigoli) z początku XVII wieku.
Wikimedia Commons
11 Sala Chorągwiana - to w niej zaaranżowanej na nowo i udostępnionej 2 maja 2013 roku, zobaczyć można repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych, a także kopie Konstytucji 3 maja. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
12 Ogród (Salonik) Zimowy – pomieszczenie ze szklaną kopułą dobudowano dopiero w latach 1999–2000 na istniejącym tarasie. Często po uroczystościach odbywających się w tej części pałacu w saloniku serwowane są poczęstunki. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
13 Sala Kolumnowa (pierwotnie Wielka, do 1945 Balowa), to największa sala pałacu (286 mkw). Tutaj odbywają się wszystkie uroczystości, w których bierze udział duża liczba osób, m.in. powoływani i odwoływani są członkowie Rady Ministrów, wręczane są nominacje sędziowskie, profesorskie i promocje generalskie. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Wojciech Olkusnik
14 W Sali Kolumnowej miało miejsce wiele historycznych wydarzeń, m.in. podpisano tutaj Układ Warszawski i toczyły się w niej obrady Okrągłego Stołu. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Wojciech Olkusnik
15 W wystroju sali zwraca uwagę znacznych rozmiarów żyrandol składający się z 5 obręczy i 3600 kryształów. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta
16 Sala Niebieska – w tej sali, w której centralne miejsce zajmuje długi stół, odbywają się ważne spotkania oraz przyjmowane są zagraniczne delegacje. Na ścianach m.in. portret Tadeusza Kościuszki
Wikimedia Commons
17 (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP) W skrzydłach bocznych pałacu znajdują się biura Kancelarii Prezydenta...
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
18 ... pomieszczenia gospodarcze oraz pomieszczenia wykorzystywane przez Biuro Ochrony Rządu. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
19 (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP) Na parterze lewego (północnego) skrzydła pałacu można obejrzeć oryginalny stół, przy którym...
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
20 ... w 1989 w Sali Kolumnowej odbywały się obrady plenarne Okrągłego Stołu.
Wikimedia Commons
21 Pierwotnie był to barokowy pałac w stylu rezydencji genueńskich, z pierwszym w Warszawie ogrodem typu włoskiego, schodzącym aż do Wisły (płynącej w tamtych czasach u podnóża skarpy), przy którym znajdowała się przystań dla statków. Ciekawostką jest fakt, że w lutym 1818 w pałacu odbył się pierwszy publiczny koncert ośmioletniego Fryderyka Chopina. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
22 Niektóre dzieła sztuki znajdujące się w pałacu stanowią depozyt Muzeum Narodowego w Warszawie. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
23 Pałac Prezydencki w Warszawie (zwany również pałacem Koniecpolskich, Radziwiłłów, Lubomirskich, Namiestnikowski, Rady Ministrów) jest od 1994 roku oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
24 W XIX wieku, dziedziniec pałacu został podzielony żelazną kratą z dwiema bramami po bokach na dwie części – dziedziniec honorowy i przeddziedziniec (avant-cour). Ten ostatni był wykorzystywany jako miejsce postoju powozów w czasie wielkich wydarzeń w pałacu. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki
25 W 1821 na przeddziedzińcu, zamkniętym od strony Krakowskiego Przedmieścia łańcuchami, umieszczono zachowane do dzisiaj cztery kamienne rzeźby leżących lwów. Zostały wykonane przez współpracującego z Aignerem włoskiego artystę Camillo Landiniego. (Zdjęcia Piotr Molęcki/KPRP)
Kancelaria Prezydenta / Piotr Molecki