Stacja rozlokowana dotychczas w 14 kontenerach będzie przeniesiona w większości do jednego nowoczesnego obiektu w kształcie trójramiennej gwiazdy. Zastąpi ona wybudowany w 1977 roku ośrodek Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Projektanci uwzględnili fakt, że załoga ośrodka maleje z 35 osób latem do 8 zimą. Na ten czas część pomieszczeń będzie można wyłączyć z zasilania i ogrzewania. Jedną z przyczyn modernizacji, oprócz wieku, jest podnoszący się poziom morza.

Reklama

Ze względu bardzo silne wiatry, których prędkość dochodzi nawet do 220 km/h, elewacja będzie wykonana z bardzo wytrzymałego, żółtozłotego stopu aluminium i miedzi. Najciekawszym elementem budynku będzie szklarnia, w której będzie można hodować owoce i warzywa.Na miejscu pozostanie jeden stary kontener, w którym zostanie urządzone muzeum Stacji Arctowskiego - podaje bryla.pl

Reklama

Na liście 534. obiektów ubiegających się o nagrodę znajdują się 3 realizacje i 3 projekty z Polski. Polacy wygrali konkurs dwukrotnie. W 2016 roku pierwsze miejsce zdobył Robert Konieczny za szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy a w 2019 pracownia AP Szczepaniak za wrocławskie Atal Towers. Zwycięzców poznamy w listopadzie.