Trudności z aranżacją przestrzeni bardzo często wynikają ze złego dopasowania mebli lub z układu mieszkania. Sprawdź, co zrobić, aby przy pomocy gry światłem i kolorami odmienić swoje cztery kąty.

Reklama

Naturalne światło

Niezwykle ważnym elementem we wnętrzu jest naturalne światło. Wykorzystaj nawet niewielką ilość wpadających promieni i w ciągu dnia pozostaw okna odsłonięte. Zrezygnuj z ciężkich zasłon i rolet – znacznie lepiej sprawdzą się lekkie, jasne zasłonki, które będą delikatnie przepuszczać światło dzienne. Jeśli Twoje mieszkanie jest ciasne i ciemne – powiększ optycznie przestrzeń wieszając lustro np. nad sofą w salonie lub kup szafę do sypialni z lustrem na drzwiach. Lustra odbijają światło i sprawiają, że pokój wydaje się większy i lepiej doświetlony.

Jeśli masz ograniczony dostęp do naturalnego światła, przez co Twoje mieszkanie jest ciemne i sprawia wrażenie ciasnego, zastosuj sztuczne oświetlenie i umieść je w centralnym punkcie (na przykład designerski żyrandol). Żeby natomiast nadać czterem kątom przytulny klimat, gdy aranżacja sprawia wrażenie chłodnej – wybierz lampkę nocną czy podłogową, której żarówka świeci ciepłą barwą. Kilka źródeł światła rozproszonych w różnych miejscach w pomieszczeniu odmieni je i sprawi, że z chęcią będziesz spędzać w nim czas - radzi Karol Jaworek, ekspert salonów Agata ds. oświetlenia

Kolor dopasowany do każdej przestrzeni

Kolorem, który doskonale odbija światło, a tym samym powiększa przestrzeń jest biały. Łatwo dopasowuje się do niemal każdej aranżacji, ponieważ stanowi neutralne tło dla innych kolorów. Niewielki metraż wcale nie musi być dla Ciebie przeszkodą w urządzeniu atrakcyjnego wnętrza. Mieszkania, w których ściany czy też meble są w bieli, sprawiają wrażenie przytulnych i przestronnych. Jeśli chcesz zachować w pomieszczeniu jednolity kolor, pamiętaj aby wybierać do niego dodatki w różnych odcieniach takich jak ecru, beżowy, kremowy – w ten sposób unikniesz monotonii w aranżacji i uporasz się ze swoją trudną przestrzenią.

Innym rozwiązaniem dla czterech kątów bez wyrazu jest zmiana koloru ścian. Nie musisz inwestować w kupno nowych mebli, możesz wybrać jedną ze ścian w pokoju i zmienić jej barwę, która będzie kontrastem do reszty wyposażenia. Pomocne będą także dodatki w postaci ozdobnych kolorowych poduszek, zapachowych świeczek czy oryginalnych wazonów, które delikatnie wyeksponowane podkreślą unikatowy styl czterech kątów. Jeśli jednak planujesz wymianę mebli – pamiętaj, ze ich kolorem również możesz osiągnąć pożądany efekt. W małych pokojach białe meble sprawią, że wnętrze będzie się wydawało odrobinę większe. A co jeśli Twoje wnętrze nie jest przytulne? Postaw na meble w ciepłych, brązowych odcieniach lub z brązowymi elementami - zauważa Natalia Nowak, ekspert salonów Agata ds. aranżacji wnętrz

Baw się barwami

W aranżacji wnętrz kieruj się przede wszystkim własnymi upodobaniami i staraj się dostosować je do mieszkania. W pomieszczeniach z niewielką ilością dziennego światła najlepiej używać ciepłych kolorów, które ożywią wnętrze. Zadbaj o dodatki w odcieniach żółtego, wyrazistego pomarańczowego, czy też intensywnej czerwieni. Tam, gdzie dominują ciemne barwy, dopasuj artykuły, które będą do nich przeciwstawne: pastelowe, białe lub jasnoszare.

Za pomocą barw możesz ukształtować pomieszczenie. Przełamuj klasyczne, bardzo ciemne lub bardzo jasne wnętrza energetycznymi odcieniami czerwieni, żółtego, a nawet dodatkami glamour, czyli złotymi lub srebrnymi akcentami. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar w aranżacji i nie przytłoczyć wnętrza wyłącznie jednym kolorem - mówi Natalia Nowak, ekspert salonów Agata ds. aranżacji powierzchni

Z każdego wnętrza jesteś w stanie wydobyć niezwykły charakter. Wystarczą chęci i odrobina zaangażowania, a Twoje mieszkanie z pozoru trudne do zaaranżowania, może stać się przestrzenią pełnią ciepła i kolorów.