Kiedy najpóźniej powinno się zgłaszać zmiany w projekcie?
Wszystko zależy od postępu budowy oraz zakresu proponowanych zmian lokatorskich. Jeśli przychodzi nam do głowy taki pomysł, a inwestycja jest jeszcze w budowie – najlepiej zgłosić się do dewelopera jak najszybciej.

Reklama

Czy możemy bez żadnych ograniczeń zmieniać układ ścian? Czy jest możliwe całkowite ich usunięcie, czy też uda się tylko zmienić ich układ?
Sam układ można zmieniać bez ograniczeń, jeśli dotyczy to ścian działowych oraz możliwości popartych wytycznymi prawa budowlanego. Na ogół usunięcie ściany działowej powoduje zmianę w charakterystyce mieszkania – to znaczy, że zmniejszamy liczbę np. pokoi, co już będzie niezgodne z projektem i na takie zmiany nie wyrażamy zgody. Inna sprawa dotyczy usunięcia ściany między kuchnią a pokojem – tu też trzeba pamiętać, że otwarcie kuchni na pokój powoduje zwiększenie powierzchni, a co za tym idzie, musi być dodatkowy pion wentylacyjny, którego nie jesteśmy w stanie dobudować. Inaczej sytuacja wygląda przy zmianie układu ścian, jeśli jest to zgodne z prawem budowlanym oraz postępem robót – możemy takich zmian dokonać.

Czy potrzebujemy do tego pomocy architekta, czy też służą Państwo radą w bezpiecznym wytyczeniu ścian?
Wszystkie zmiany lokatorskie są konsultowane z biurem architektonicznym prowadzącym inwestycję. Często podpowiadamy, jak mogą wyglądać proponowane zmiany w aranżacji mieszkania. Wspólnie z klientem poszukujemy najlepszych rozwiązań dotyczących zmian lokatorskich.

Co najczęściej zmieniają w projektach Państwa klienci?
Układ ścianek działowych, a co za tym idzie, zmianę instalacji wewnętrznej, np. elektryki.

Czy często zdarzają się u Państwa klienci, którzy zgłaszają potrzebę zmian w projekcie?
Około 40 proc. naszych klientów wprowadza zmiany lokatorskie.

Czy jest to ich pierwsze mieszkanie?
Różnie – są klienci, którzy posiadają już mieszkanie i dokonują zmian, mając na uwadze doświadczenie z poprzednim lokalem. Mamy też klientów kupujących swoje pierwsze mieszkanie, którzy często po naszej konsultacji decydują się na zmiany w mieszkaniu.

Czy można urządzić łazienkę w innym pomieszczeniu niż w projekcie?
– Istnieje taka możliwość, przy założeniu że pozwoli na to instalacja wentylacyjna i wodno-kanalizacyjnych a także wytyczne w oparciu o prawo budowlane.

Jakie inne zmiany można wprowadzić w projekcie?
Jeśli pozwala na to postęp robót, to zmiany są nieograniczone – zakładając, że powala na to prawo budowlane a także założenia projektu budowlanego. W przypadku mieszkań z ogródkiem, możliwe jest doprowadzenie źródła wody do ogródka. Jesteśmy w stanie także zmienić położenie kaloryferów.
Choć zmiany są dodatkowo płatne, warto zastanowić się nad dostosowaniem lokalu do naszych potrzeb w momencie, kiedy inwestycja jest jeszcze na etapie budowy. W przeciwnym razie będziemy musieli liczyć się z kosztami przearanżowania, jeśli zdecydujemy się na modyfikacje po jakimś czasie od zamieszkania.