Poniżej znajdziecie kilka wskazówek od eksperta salonów Agata, dzięki którym urządzicie idealny pokój dla swoich pociech.

Reklama

1. Wydziel przestrzeń do nauki

Aby pomóc dziecku w zdobywaniu wiedzy i umożliwić mu optymalny rozwój, warto wydzielić odpowiedni fragment przestrzeni do nauki, a następnie dopasować go do potrzeb i zainteresowań małego mieszkańca. W kąciku do nauki powinny znaleźć się elementy, które pobudzają wyobraźnię i są impulsami do działania. Należy także pamiętać, że dziecko nie rozwija się wyłącznie intelektualnie, ale także fizycznie. Zapewnienie wygodnego fotela, umożliwiającego utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia, to podstawa owocnej nauki.

Krzesło biurowe powinno być dobrze dobrane do wzrostu dziecka i ustawione na odpowiednią wysokość tak, aby stopy swobodnie opadały na podłogę. Warto wybrać model, który posiada regulowany zagłówek i podłokietniki, aby dziecko uczyło się odpowiedniej postawy przy biurku. Fotel jest inwestycją i jeśli zostanie dobrze dobrany, to będzie z powodzeniem służył przez wiele lat. Piotr Różański, ekspert salonów Agata

Istotnym elementem jest także prawidłowe oświetlenie. Warto ustawić biurko pod oknem, aby zapewnić dziecku podczas nauki dostęp do światła dziennego. Nieodzownym elementem pokoju każdego ucznia jest lampka na biurko. Jeśli dziecko jest praworęczne, to powinna stać po lewej stronie, jeśli jest leworęczne to, analogicznie, po prawej.

2. Rozwijaj wyobraźnię dzięki dodatkom

Wystrój pokoju powinien pobudzać kreatywność i ciekawość świata, a także kształtować osobowość. Dziecko uczy się przez cały czas, i to nie tylko ze szkolnych książek. Najmłodsi to przede wszystkim wzrokowcy, dlatego dobrym rozwiązaniem są tablice korkowe, na których za pomocą kolorowych karteczek można umieszczać ciekawe pomysły, angielskie słówka, czy też warte uwagi cytaty. Mapa świata umieszczona na ścianie, czy globus stojący w centralnym punkcie pokoju, będą spełniały zarówno funkcję edukacyjną, jak również estetyczną.

3. Ucz dobrych nawyków

Nieodłącznym elementem w wychowywaniu dziecka jest zapewnienie mu swobody i możliwości rozładowania swojej energii. Do tego potrzebna jest przestrzeń do zabawy, w której będzie mogło zbudować zamek z klocków czy też ułożyć ulubione puzzle. Aby kącik nie stał się wyłącznie zbiorowiskiem zabawek, należy zadbać o odpowiednią organizację wszystkich elementów. Pomocne będą funkcjonalne meble, ze skrytkami, szufladami i półkami, które pomogą w segregowaniu zabawek i utrzymywaniu porządku.

Pokoje dziecięce zazwyczaj nie są bardzo duże, dlatego warto zatroszczyć się o odpowiednie wykorzystanie nawet najmniejszego fragmentu przestrzeni. Praktycznym rozwiązaniem są nisko umieszczone szuflady, na przykład pod łóżkiem, do który dziecko może samodzielnie chować zabawki, ucząc się w ten sposób dobrych nawyków.

4. Zapewnij miejsce do odpoczynku

Zaciszne miejsce do spania najlepiej zorganizować z dala od drzwi i zabawek, które mogą rozpraszać i utrudniać zaśnięcie. Mając na uwadze prawidłowy rozwój najmłodszych, wybierz odpowiedni materac, np. piankowi, który dostosowuje się do wagi dziecka i kształtu jego ciała. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest duża wytrzymałość i odporność na deformacje, dzięki czemu materac będzie służył dziecku przez wiele lat. Nie zapomnij o puszystych, kolorowych poduszkach, zapewniających komfortowy sen i dodających przestrzeni przytulności i dziecięcego klimatu. Jeśli jesteś zwolennikiem praktycznych wyborów, postaw na rozkładane łóżko, które „rośnie” razem z dzieckiem. Pomyśl także o zorganizowaniu przestrzeni do czytania, czy odpoczynku po szkole. Dobrze sprawdzą się miękkie pufy, na których Twoja pociecha będzie mogła odpoczywać w trakcie przerw od nauki.

5. Nie zapomnij o estetyce

Reklama

Miejsce, w którym nasze dziecko uczy się, bawi i odpoczywa, powinno wpływać na kształtowanie jego poczucia estetyki. Kolory ścian powinny być jasne i stonowane, tak aby nie rozpraszały dziecka. Wybierając meble staraj się, aby pochodziły z jednej kolekcji. Zapewni to spójność we wnętrzu i pomoże w doborze odpowiednich dodatków. Warto szukać rozwiązań, które pozwalają na personalizację mebli. Dzięki temu dziecko, wybierając np. uchwyty i klamki, będzie miało poczucie, że aktywnie uczestniczy w procesie meblowania pokoju. Urządzając pokój dla ucznia pamiętaj o tym, aby słuchać swojego dziecka i łączyć jego wyobrażenia o idealnym pokoju z Twoją wiedzą dotyczącą praktycznych aspektów aranżacji przestrzeni. Wspólne meblowanie może być doskonałą zabawą!