Dom najczęściej na kredyt

Reklama

Budowa domu jest dla wielu osób największą inwestycją w życiu. Zazwyczaj są to koszty przekraczające samodzielne możliwości finansowe inwestorów. 60 proc. badanych przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, posiłkowało się w tym celu kredytem bankowym.

Koszt poniżej pół miliona

Przeciętny szacunkowy koszt budowy domu przed startem inwestycji wyniósł 465 tysięcy złotych. Za taką kwotę inwestorzy mogliby kupić nowe mieszkanie o powierzchni 54,85 mkw. w Warszawie, 60,5 mkw. w Krakowie, 65mkw. we Wrocławiu czy 81,9 mkw. w Łodzi.

Reklama

Tymczasem 41 proc. ankietowanych przez Oferteo.pl zdecydowało się na budowę domu, ponieważ ich zdaniem taki krok opłaca się bardziej niż kupno mieszkania.

Trzeba być gotowym na wyższe koszty

W przypadku 57 proc. badanych ostatecznie poniesione koszty okazały się wyższe niż prognozowane – najczęściej o 11 do 25 proc. (53 proc. odpowiedzi) i od 26 do 50 proc. (23 proc. odpowiedzi). Tylko w 3 proc. przypadków koszty okazały się wyższe o więcej niż połowę.

Dodatkowe środki częściej były konieczne na sfinansowanie zakupów materiałów budowlanych (56 proc.) niż na opłacenie robocizny (44 proc.). Zbilansowanie budżetu potrzebnego na budowę było również jedną z największych trudności podczas całego procesu inwestycyjnego – przyznało tak 27 proc. ankietowanych.

Przedstawione w "Raporcie o budowie domów w Polsce" dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.