Pierwsze zauroczenie to nie wszystko. Czym zatem należy się kierować przy wyborze gotowego projektu domu? Kształtem bryły, przeszkleniami czy materiałem pokrywającym elewację? Wszystkie te elementy wymagają krytycznego spojrzenia nabywcy.
Oto 5 rzeczy, które powinien wziąć pod uwagę każdy inwestor, wybierając projekt domu:
1. Kształt działki
Prostokątna, kwadratowa czy w kształcie niezbyt foremnego wielokąta? Najlepiej, jeżeli działka przeznaczona pod budowę będzie miała kształt kwadratu – wtedy bez problemu można postawić na niej zarówno jednorodzinny dom parterowy, jak i ten z poddaszem użytkowym. Prostokątna parcela może natomiast stwarzać pewne trudności, jeśli jeden z jej boków będzie zdecydowanie węższy. Wąski i wydłużony kształt działki nie ułatwia wyboru – obowiązuje bowiem wiele obostrzeń dotyczących np. obowiązku zachowania odpowiedniej odległości między sąsiednimi domami. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są gotowe projekty domów na wąską działkę, uwzględniające specyficzne wymagania.
2. Kształt dachu
Nowoczesny płaski czy tradycyjny spadzisty? Decyzja o tym, jaki dach zwieńczy dom, jest uzależniona nie tylko od indywidualnego gustu, ale również wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek w wybranej okolicy. Warto więc dowiedzieć się wcześniej, czy określono w nim konkretny typ dachu.
3. Finanse
Budowa domu nierzadko okazuje się lepszym rozwiązaniem pod względem finansowym w porównaniu do kupna mieszkania. Dla tych, którzy dysponują sporym budżetem, dobór projektu nie jest szczególnie trudny. Jednak nawet ograniczone środki wcale nie oznaczają, że wizja własnego domu przepadnie. W takiej sytuacji warto skorzystać z ekonomicznego rozwiązania – gotowych projektów domów tanich w budowie. Takie budynki wyróżniają się nieskomplikowanym dachami, brakiem piwnicy, której izolacja znacznie podnosi koszty, albo nie mają garażu. Pomocne w zobrazowaniu wydatków na poszczególnych etapach budowy będą też projekty domów z kosztorysami.
4. Lokalizacja względem stron świata
Rzadko kiedy inwestorzy biorą tę kwestię pod uwagę. Niesłusznie, ponieważ wpływa ona na komfort mieszkania. Najkorzystniej, aby projekt domu przewidywał umiejscowienie wjazdu na posesję od strony północnej lub wschodniej. Takie rozwiązanie pozwala łatwo dokonać podziału na strefy dzienne i nocne w domu. Lepiej unikać natomiast lokalizacji wjazdu od południa i zachodu.
5. Funkcjonalność
Nawet niewielki parterowy dom może być komfortowy. Wiele projektów ma rozwiązania, które rekompensują braki w przestrzeni, np. oferując zamiast piwnicy funkcjonalne pomieszczenia gospodarcze i poddasze użytkowe. Warto zwrócić także uwagę na rzuty pokoi i dostępne wizualizacje wnętrz. Będą nie tylko inspiracją do aranżacji dla przyszłych inwestorów, ale pokażą również, jak ustawne są dane pomieszczenia.