Analiza ceny wywoławczych na rynku wtórnym przedstawiona w listopadowym raporcie opracowanym przez serwis nieruchomościowy Oferty.net wskazuje, że w porównaniu w październikiem zeszłego roku koszt 1 mkw w Warszawie spadł o 1,4 procenta. Oznacza to, że w zeszłym roku sprzedający życzyli sobie za metr mieszkania średnio 9710 zł, natomiast w analogicznym okresie tego roku ich oczekiwania co do kwoty sprzedaży lokalu spadły do 9575 zł za 1 mkw.

Reklama

Jak wiadomo spadek cen ofertowych jest w rzeczywistości o wiele wyższy. Świadczą o tym kilku lub nawet kilkunastoprocentowe upusty, które mogą wynegocjować klienci już przy zakupie lokum. Niestety dla większości osób poszukujących własnego M wiadomość o spadkach cen nie zmieniła ich sytuacji. Dla wielu wręcz przeciwnie. Restrykcyjna polityka banków przy udzielaniu kredytów hipotecznych pozbawiła szansy zakupu mieszkania osób, które jeszcze rok temu nie miałyby problemu z uzyskaniem pożyczki.

Według analizy cen poszczególnych dzielnic opublikowanej na portalu Oferty.net wszystkie najtańsze dzielnice zanotowały spadki. Co to oznacza? Klienci z najmniej zasobnym portfelem, na zaostrzeniu polityki banków ucierpieli najbardziej. W rezultacie właściciele mieszkań aby je sprzedać musieli obniżyć ceny.

Największy spadek średnich cen wywoławczych zanotował w październiku Wawer. Tutaj średnia cena 1 mkw stanęła na poziomie 7868 zł i była o 2,11 procenta niższa niż przed miesiącem. O 1,71 procenta, czyli do 7305 zł obniżył się koszt 1 mkw w Wesołej. Nieco mniej bo 1,32 procenta w ciągu miesiąca straciła Białołęka.

Tam w październiku za 1 mkw lokum trzeba było zapłacić średnio 7621 zł. Staniał również Targówek, który na początku ostatniego kwartału tego roku zanotował średnią ceną 1 mkw na poziomie 7588 zł. Była ona niższa w stosunku do wrześniowej o 0,68 procenta.

Z drugiej strony problem spadających cen praktycznie nie dotyczy dzielnic najbardziej prestiżowych i co za tym idzie najdroższych. Klienci tego segmentu rynku mają mniej obaw związanych z uzyskaniem kredytu a przy zakupie mieszkania większą uwagę zwracają na prestiż nieruchomości odsuwając na dalszy plan jej cenę. Według portalu Oferty.net prym w rankingu wiedzie Wola, która skoczyła o 2,75 procenta do poziomu 9609 zł za 1 mkw. Tuż za nią uplasował się Mokotów ze średnim kosztem 1 mkw wyższym o 2,35 procenta. Tutaj w październiku tego roku sprzedający życzyli sobie średnio 10550 zł za 1 mkw. Nieco niżej bo o 2,04 procenta podskoczyła średnia cena 1 mkw w Śródmieściu. Najdroższa dzielnica Warszawy podrożała do średniego poziomu 12438 zł za 1 mkw. O 0,17 procenta zyskał również Żoliborz, gdzie aby stać się właścicielem mieszkania trzeba było zapłacić 10095 zł za 1 mkw.