Oferta jest na tyle duża, że nie musimy iść na kompromis. Zróbmy szybki przegląd. Wiele osób jest nadal przekonanych, że jedynym sposobem na odpowiednie zabezpieczenie tych trudnych powierzchni są płytki ceramiczne, które przez wiele lat królowały w polskich kuchniach.

Szczerze mówiąc i teraz jest to niezły pomysł, zważywszy na rozpiętość cenową i asortyment tego typu produktów. Ceramika jest trwała i łatwo ją utrzymać w czystości. Jeśli do wielości wzorów dołożymy umiejętność połączenia ich na ścianie, możemy wyczarować prawdziwe cuda. Warto rozejrzeć się za płytkami, które pokrywa gruba warstwa szkliwa. Ważnym elementem jest także odpowiednie wypełnienie szczelin między nimi. Wybierzmy fugi nie pochłaniające tłuszczu i odporne na przebarwienia (np. fugi epoksydowe).

Szklane wariacje

Dość często na kuchennych ścianach można także spotkać tafle szkła. Dzięki powierzchni odbijającej światło powiększają i rozświetlają pomieszczenie, dlatego doskonale sprawdzają się w małych kuchniach. Do wyboru mamy kilka rodzajów szkła: metalizowane, kolorowe, ornamentowe. Materiał jest prosty w montażu i łatwo utrzymać go w czystości. Jeśli wybierzemy szkło przezroczyste, możemy na przykład pomalować pod nim ścianę lub wykleić ją kolorową tapetą. Pamiętajmy jednak, że szkło jest kruche i łatwo je uszkodzić, ale wybierając szkło hartowane, będziemy mieć pewność, że przypadkowe uderzenie nie będzie powodem zmiany okładziny na ścianie.

Między farbą a tapetą

Tapeta nie jest już jedynie okładziną wykorzystywaną w pokojach. Spokojnie możemy pokryć nią ściany w kuchni, choć trzeba pamiętać, że nie wszystkie materiały nadają się do tego celu. Aby spełniły swoje zadanie, musimy wybrać takie, które będą odporne na ogień, wilgoć i zabrudzenia. W kuchni najlepiej sprawdzi się tapeta winylowa, która ma grubą wierzchnią warstwę i dzięki temu można ją myć, a nawet szorować.

Dobrze jest pomalować ją dodatkowo transparentną farbą, która jeszcze lepiej zabezpieczy materiał. Tapetę przyklejamy do ściany za pomocą kleju wodoodpornego. Ponadto dzięki swojej grubości tapety winylowe dobrze maskują nierówności ściany. Podobny statut miały do niedawna farby. Użycie ich we wnętrzu świadczyło raczej o tym, że remont kuchni jeszcze się nie skończył. Dzisiaj jej wykorzystywanie jest bardzo popularne. Pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię i wtopić kuchnię – szczególnie otwartą – w pozostałą część wnętrza.

Oczywiście nie wszystkie farby nadają się do tego typu wnętrza. Należy wybierać takie, które przeznaczone są specjalnie do powierzchni narażonych na zabrudzenia i wilgoć.

Solidność stali

Industrialne, nowocześnie zaprojektowane kuchnie potrzebują odpowiedniej oprawy. Do takich wnętrz doskonale pasuje okładzina z blachy. Przywędrowała do domowych wnętrz z dużych kuchni w lokalach gastronomicznych. Posiada wszelkie atuty materiału idealnie znoszącego trudne warunki. Jest odporna na wilgoć, a nawet wodę, a także jest żaroodporna.

Nieco gorzej wygląda kwestia utrzymania czystości – widać na niej nawet najmniejszą kroplę wody. Do najpopularniejszych blach należą aluminium, miedź i stal szlachetna. Materiał ten ma jeszcze jedną zaletę. Dostępny jest w dużych arkuszach, dzięki czemu możemy pokryć ścianę jednolitą powierzchnią bez potrzeby łączenia jej części.