Inne
Reklama

W godzinach szczytu, najlepszym sposobem dotarcia z centrum na Służewiec jest tramwaj. Jeśli zdecydujemy się na taką przejażdżkę, jest spora szansa, że trafimy na jedne z najstarszych składów, bo po tej trasie przemieszcza się najstarszy warszawski tabor z lat 60-tych, czyli z czasów industrialnej świetności Służewca, kiedy w fabrykach i zakładach pracowało 20 do 30 tysięcy osób. Dziś te same tramwaje przywożą na Służewiec białe kołnierzyki, które licznie zapełniają biurowce powstałe na miejscu upadłych zakładów.

Mieszkania między szklanymi biurami

Szturm deweloperów budujących na Służewcu Przemysłowym biurowce nadal jest tak duży, że nie jeden z ekspertów mówi o tym rejonie jako zagłębiu biurowym. W szczycie gorączki mieszkaniowej monokultura biurowa Służewca zaczęła się zmieniać. Na miejscu dawnych zakładów deweloperzy zaczęli planować oprócz kolejnych biurowców także osiedla mieszkaniowe.

Zaczęło się od Bokserskiej i Cybernetyki, gdzie niemal w tym samym okresie zaczęły powstawać osiedla Hubertus i Galeria Park. W sumie ok. 2 tys. mieszkań. Nieopodal powstaje też blok na ok. 70 lokali nazwany Apartamenty Cybernetyki. Przy tej samej ulicy planowane jest też większe osiedle Mozaika Mokotów na ok. 850 mieszkań.

Dużo dzieje się też na północnym krańcu Służewca. Pomiędzy Wyględowem a Służewcem, przy ul. Woronicza powstaje kompleks Alanda na 150 lokali. Bliżej zajezdni autobusowej powstać mają natomiast pierwsze w Polsce soft lofty. Na osiedlu Qbik ma ich być ok. 100. Duży kompleks mieszkalno biurowy planuje też, na działce przy Domaniewskiej hiszpański deweloper Kronos. Pojawiają się też plany zabudowy mieszkaniowej przy Kłobuckiej i nowe inwestycje przy Wyścigach.

"Służewiec Przemysłowy, dzielnica dotychczas postrzegana jako zagłębie biurowe, powoli zmienia swoje oblicze. Dzieje się to za sprawą licznych inwestycji deweloperskich w tym rejonie. Stereotypowe postrzeganie tego rejonu wykluczało lokowanie w nim funkcji mieszkaniowych. Przełamanie schematycznego myślenia i spojrzenie perspektywiczne pozwoliło wykazać wiele atutów tej lokalizacji" - uważa Anna Terlecka, ekspert CB Richard Ellis i dodaje: "Potencjalni kupujący to w dużej mierze pracownicy okolicznych budynków biurowych. To ludzie młodzi, mobilni, którzy często pracują w systemie kontraktowym. W kręgu ich zainteresowań są lokale stosunkowo blisko położone od miejsca pracy. Popularnością cieszą się, zatem lokale mniejsze, bardziej ekonomiczne, efektywnie zaprojektowane. Zakup mieszkania w takiej okolicy, pod kątem wynajmu to również dobra inwestycja."

Jest jeszcze sporo do poprawienia


Mieszkanie na Służewcu wiąże się też z mniej atrakcyjnymi wyzwaniami. "Służewiec Przemysłowy stał się atrakcyjnym miejscem lokowania siedzib korporacyjnych, jednak ten gwałtowny skok liczby pracowników codziennie dojeżdżających do swoich miejsc pracy już powoduje problemy komunikacyjne" - twierdzi Bartosz Cichocki, analityk ProDevelopment i dodaje: "Wielki plac budowy, jakim stał się ostatnio Służewiec nie podnosi raczej atrakcyjności tej lokalizacji, jako miejsca do zamieszkania. Dlatego pojawiają się tu takie produkty jak soft-lofty, niespotykane raczej nigdzie indziej w Warszawie. Nie ma tu właściwe żadnej infrastruktury społecznej, ani terenów zielonych, a zaniedbane tereny poprzemysłowe raczej zniechęcają do zamieszkania w tej okolicy. Istnieje potrzeba wybudowania atrakcyjnego parku. Służewiec jest otoczony przez starsze osiedla mieszkaniowe Służewia, Ksawerowa i Wyględowa, gdzie znajdziemy przedszkola, szkoły i placówki zdrowia w możliwej do zaakceptowania odległości. W samym centrum Służewca zlokalizowana jest jedna z największych galerii handlowych stolicy."

Służewiec kusi atrakcyjnymi cenami


Ze względu na postindustrialny charakter Służewca można tam spotkać oferty znacznie tańsze niż w innych częściach Mokotowa. "W południowej części Służewca Przemysłowego można kupić mieszkanie od 8 tys. złotych, a biorąc pod uwagę słabe wyniki sprzedaży w ostatnich miesiącach deweloperzy są skłonni do upustów. Z całą pewnością teren ten będzie się cieszyć popularnością wśród pracowników chcących mieszkać blisko miejsc pracy jak również wynająć mieszkanie na okres kontraktu. W tym wypadku mieszkania na Służewcu stają się dobrym produktem inwestycyjnym" - dodaje Cichocki.

Pogarszająca się sytuacja w segmencie mieszkaniowym może się odbić niekorzystnie również na inwestycjach na tym obszarze. Kryzys na pewien czas może spowolnić rozwój inwestycji mieszkaniowych.

"W obecnej niepewnej sytuacji utrzymującej się na ogólnoświatowych rynkach finansowych, trudno będzie mówić o dynamicznym rozwoju rynku mieszkaniowego, nawet w tak interesującej lokalizacji jak Służewiec Przemysłowy" - prognozuje Anna Kwiatkowska, szef działu powierzchni mieszkaniowych Cushman & Wakefield Polska i dodaje: "W dobie zmiany koniunktury na rynku mieszkaniowym planowane projekty o tej funkcji, analizowane są pod kątem zmiany na obiekty biurowe, co niewątpliwie wpłynie na ograniczenie podaży w tej lokalizacji."