Już za 300 tys. zł. można stać się właścicielem domu na wodzie. I to nie byłe gdzie, bo prawie w centrum warszawy. Ta nietypowa oferta trafiła do agecji Trafica Nieruchomości. Co prawda w Polsce mieszkalne barki nie są popularne jednak z doświadczenia chociażby Holendrów wynika, że całkiem nieźle się sprawdzają się w praktyce.

Zacumowany w Porcie Czerniakowskim pływający dom ma powierzchnię 70 mkw. Wnętrze to dwa duże pokoje: jeden o powierzchni 29 mkw., drugi jest nieco mniejszy bo 25 metrowy. Nie zabrakło również małego przedpokoju. Salon połączony z zabudowanym aneksem kuchennym wyposażony jest również w kominek.

W łazience o powierzchni 4,5 mkw. zmieściła się zarówno wanna jak i WC. Barka posiada również dwa tarasy oraz oddzielne pomieszczenie gospodarcze, w którym urządzona jest pralnia i suszarnia. Wnętrze łodzi wyłożone jest drewnem oraz okładziną korkową. Barka wyposażona jest również w klimatyzację. Koszt utrzymania nietypowej "nieruchomości" to około 4 - 4,5 tys. zł rocznie.


Rezydencja nad brzegiem jeziora

Wśród nietypowych ofert często zdarzają się oferty dla najbogatszych. W spichlerzu, który znajduje się około 60 km. od Warszawy można zaaranżować rezydencję z prawdziwego zdarzenia. Na trzech kondygnacjach rozmieszczone są pomieszczenia o powierzchni aż 600 mkw. Budynek powstał w połowie XIX wieku i niegdyś wchodził w skład, nie istniejącego już, folwarku położonego w okolicach Maciejowic.

Ulokowany jest na nieweilkim wzniesieniu nad jeziorem. Niewątpliwym atutem jest własna linia brzegowa obsadzona topolami. Spichlerz stoi na działce o powierzchni około 0,5 hektara. Podłączony jest do sieci energetycznej. Ma własne ujęcie wody oraz szambo bezodpływowe. Co prawda jest pod opieką konserwatora zabytków jednak zatwierdził on już projekt rewitalizacji.

Polega on m.in. na adaptacji go na cele mieszkaniowe i artystyczne, zezwala na budowę ganku oraz garażu. Jest również zgoda na ulokowanie na terenie posesji przydomowej oczyszczalni ścieków oraz zbiornika na gaz. Za nieruchomość włąsciciel życzy sobie 330 tys. zł. Oferta jest dostępna w agencji WGN Real Estate.


Połowa lokum w piwnicy

Amatorów małych, ale nietuzinkowych wnętrz może zainteresować mieszkanko na Pradze w okolicach Ronda Wiatraczna. W czteropiętrowej kamienicy z lat 60. ubiegłego wieku powstało dwupoziomowe mieszkanie o powierzchni zaledwie 20 mkw. Mieszkanko zajmuje 11 mkw. parteru oraz 9 mkw. w piwnicy.

Wnętrze tej nietypowej nieruchomości zaprojektowane zostało przez renomowane biuro architektoniczne Moomoo Architects. Tutaj wszystko jest zaskakujące. Drzwi wejściowe znajdują się na pierwszej kondygnacji, która ma kształt trójkąta. Do sypialni schodzi się na dół, czyli do zaadaptowanej piwnicy.

Szklany strop wpuszcza nieco dziennego światła na dół i jest zarazem kolejnym oryginalnym akcentem w mieszkaniu. Na górze architekci sprytnie rozlokowali łazienkę, aneks kuchenny oraz salonik. Za takie lokum właściciel życzy sobie niemało bo aż 470 tys. zł. Ofertę można znaleźć na portalu Najdom.pl.


Filmowe schody za grube miliony

Jeśli mieszkano na Pradze wyda się nieco za małe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać czegoś większego. Agencja Savills ma w ofercie dom w okolicach Piaseczna o powierzchni bagatela 3 tys. mkw. Na parterze budynku oprócz schodów rodem z filmu Przeminęło z Wiatrem znajdują się dwie garderoby, kuchnia i trzy łazienki.

Sporą przestrzeń bo 170 mkw. zajmuje sam salon. Jadalnia również jest niemała, bo jej powierzchnia to 70 mkw. Dla leniuchów przydatna będzie będzie informacja, że właściciele przygotowali szyb, w którym z łatwością można zainstalować windę. Pierwsze piętro to część sypialna. Właściciele zaaranżowali 8 pokoi o powierzchni od 40 do 90 mkw.

Pięć z nich posiada własne łazienki i garderoby. W podziemiach znajduje się garaż, w którym swobodnie zaparkuje... 15 samochodów!. Wszystko wyłożone egzotycznym drewnem, marmurem i granitem. Rezydencja stoi na działce o powierzchni 12 tys. mkw. i kosztuje niemało bo 105 mln zł.