Przebudowy budynków Zakładów Elektronicznych Era podjął się piotrkowski deweloper, firma Buszrem. Spółka znana jest w Warszawie z realizacji osiedla przy Rakuszanki oraz projektu Słoneczne Skorosze. Oba znajdują się w Ursusie. Najnowsza inwestycja firmy zlokalizowana jest w Starych Włochach, na 1,3 hektarowej działce, w trójkącie ulic Kłosia, Stawy i Śląska. Projekt architektoniczny przygotowała łódzka pracownia Galbex.

Reklama

Cała inwestycja składać się będzie z trzech etapów i powstanie w niej, w sumie, ok. 170 lokali. Na pierwszy ognień, budowlańcy zabrali się za stare budynki zakładów Ery. To w nich właśnie mają powstać wnętrza w industrialnym klimacie. Mieszkań w, jak to określa deweloper, "loftowym" klimacie będzie 70. Fajerwerków raczej nie można się spodziewać. Powierzchnia lokali wyniesie od 32 do 96 mkw. Miłośników starej cegły może rozczarować fasada, wykonana głównie z tynku. Pozwoli to jednak na ocieplenie budynku warstwa termoizolacyjną.

O postindustrialnym klimacie będą przypominać przestronne okna, układ komunikacyjny budynku oraz wysokość pomieszczeń. Ta wahać się będzie od 3,2 do 3,7 metra. Budynek z pierwszego etapu inwestycji będzie miał od strony ul. Kłosia, wysokość 3 kondygnacji a w głębi - czterech. W parterze od Kłosia przewidziano też cztery lokale handlowo - usługowe.

Budynek, który powstanie na bazie obiektu zakładów Era będzie miał kształt litery C, co pozwoli na utworzenie wewnętrznego dziedzińca. Pod powierzchnią gruntu przewidziano natomiast parking podziemny. Buszrem rozpoczął już sprzedaż lokali. Za metr kwadratowy deweloper żąda od 8,35 do 8,6 tys. złotych. Według zapewnień dewelopera, pierwszy etap inwestycji ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.

Kolejne etapy będą powstawać sukcesywnie do 2010 i 2011 roku. Drugi etap zaplanowano po drugiej stronie planowanego przedłużenia ul. Stajennej, która przebiega prostopadle do ul. Kłosia i przedzieli inwestycję na dwie części. Budynki zarówno drugiej jak i trzeciej fazy przedsięwzięcia będą powstawały od podstaw.

To oznacza, że na industrialny klimat nie ma co liczyć . Buszrem, zapowiada, że będą to standardowe lokale rozmieszczone w trzy i cztero kondygnacyjnych blokach. Podobnie wyglądać będą lokale w trzecim etapie, który zaplanowano od strony ul. Śląskiej. W drugim i trzecim etapie powstanie w sumie, odpowiednio - 53 i 46 lokali.