Prysznic na antresoli pod sufitem, kuchnia w przedpokoju, czy pół mieszkania w piwnicy – pomysłowość właścicieli nie zna granic. Na stronach portalu nieruchomościowego Oferty.net można znaleźć lokum, w którym łazienka składająca się z toalety oraz prysznica została ukryta w szafie. Kawalerka o powierzchni 15 mkw. znajduje się na Mokotowie przy ul. Olesińskiej i została wyceniona na 165 tys. zł.

Reklama

Ta oferta pokazuje, że w stolicy można kupić bardzo tanie mieszkanie. Pokazuje też, że często takie oferty wydają się kuriozalne. Mała powierzchnia wymusza bowiem na właścicielach nietypowe rozwiązania aranżacji wnętrza.

A poszukujący lokum do 200 tys. zł muszą na takie rozwiązania przygotować ponieważ dysponując taką kwotą wybór w Warszawie jest niewielki. Joanna Lebiedź z Lebiedź & Lebiedź Nieruchomości zaznacza: :Już od dłuższego czasu nie mamy w naszej bazie mieszkań w cenie do 200 tys. zł."

Mimo to, od czasu do czasu, na takie oferty można natrafić. Potwierdzają to specjaliści z portalu Oferty.net. Według ostatniego raportu opracowanego przez portal w maju w stolicy takich ofert było jedynie 0,7 proc., a zainteresowanie nieporównywalnie większe.

Portal zbadał bowiem preferencje cenowe osób aktualnie szukających mieszkania. Według statystyk klientów tego segmentu jest prawie 23 proc. Na co mogą liczyć?

"Na kawalerki o powierzchni od około 19 do 22 mkw" - mówi Joanna Lebiedź i dodaje: "W tej cenie o większym lokum, nawet przeznaczonym do remontu, można tylko pomarzyć."

W bazie ofert portalu Oferty.net mieszkań w tej cenie jest około 340, a ich powierzchnia zamyka się w przedziale od 14 nawet do 35 mkw. Można je znaleźć w każdym zakątku miasta. Wyliczona średnia za metr jest na dość wysokim poziomie i wynosi 8,6 tys. zł, choć w rzeczywistości może sięgać nawet do 13 tys. zł.

"Właściciele życzą sobie dość dużo za metr, ponieważ ostateczna cena mieszkania jest i tak nieduża" - mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse i dodaje: "Takie mieszkania sprzedają się jak świeże bułeczki. Np. lokum o powierzchni 18 mkw. znajdujące się przy ul. Mazowieckiej w cenie 170 tys. zł sprzedaliśmy w zasadzie od ręki."

Według Ofert.net większe metraże w tej cenie to mieszkania znajdujące się na Pradze Północ i Południe przy ulicach, które wciąż cieszą się złą sławą. Na przykład decydując się na mieszkanie przy ulicy Ząbkowskiej za 180 tys. zł można liczyć na jednopokojowe lokum, z oddzielną kuchnią i dużym tarasem o powierzchni 34 mkw.

Jednak nadaje się ono do generalnego remontu. Mieszkania z przeciwnego bieguna to lokale znajdujące się na Mokotowie, Woli i Żoliborzu, jednak nie są większe niż 20 mkw. Kawalerkę o powierzchni 17 mkw. w kamienicy przy ul. Puławskiej właściciel wycenił na 159 tys. zł. Mieszkanko składa się z pokoju z aneksem kuchennym oraz małej łazienki.