Teren należący do Hiszpanów przy ul. Szwedzkiej to działka o powierzchni 4,4 hektara. Na posesji znajdowały się zarówno zabytkowe budynki dawnej fabryki lamp Braci Brunner jak i późniejsze obiekty.

Reklama

Większość z nich zniknęła już z powierzchni ziemi. Wyburzono m.in. hale magazynowe, garaże, warsztat, zabudowania administracyjno-biurowe, a także niektóre budynki produkcyjne. Restaura deklaruje, że nie będzie mocno ingerować w zabytkową architekturę. Ma być zachowana pierzeja od ul. Szwedzkiej oraz kilka zabytkowych budynków fabrycznych wewnątrz działki.

W starych budynkach powstanie około 140 loftów, których metraż oscyluje w okolicy 85 mkw. Wysokość lokali sięgać będzie 3,5 metra. Ciekawie zapowiada się projekt zagospodarowania komina. Być może zostanie obudowany loftami o powierzchni około 100 mkw. Dodatkowo w głębi działki powstanie osiem nowych bloków.

Ich wysokość nie przekroczy sześciu pieter. Planowana jest budowa w większości dwupokojowych mieszkań o powierzchni około 65 mkw. W sumie kompleks liczył będzie około tysiąca mieszkań. Od ulicy Szwedzkiej zaplanowano miejsca na powierzchnie komercyjne.

Osiedle zostanie ogrodzone i strzeżone. Na jego terenie powstaną zielone skwery i place zabaw dla dzieci. Od strony ul. Strzeleckiej planowana jest budowa placu, który w ciągu dnia będzie ogólnodostępny.

Resatura prawdopodobnie we wrześniu złoży wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli uda się go uzyskać to pierwszy etap inwestycji, czyli dwa budynki z 200 lokalami zostanie oddany do końca 2010 roku.