Od 1975 roku nad Muranowem góruje prawie 110-metrowy biurowiec Intraco, który był jednym z pierwszych nowoczesnych wysokościowców w Warszawie.

Na kolejny tak duży biurowiec w tej okolicy trzeba było poczekać ponad 30 lat. Właśnie trwają prace przy wykończeniu 86-metrowego wieżowca Brama Północna, który stoi po drugiej stronie ulicy Andersa.

Na na następny biurowiec w tej okolicy nie trzeba będzie czekać aż trzech dekad - już za dwa lata ma zostać ukończony budynek Gdański Business Court, który stanie na fragmencie działki po byłej zajezdni autobusowej Inflancka.

Projekt zakłada wybudowanie dwóch połączonych budynków, z których każdy będzie mógł funkcjonować niezależnie, w zależności od potrzeb przyszłych najemców. Całkowita powierzchnia obiektów przeznaczona do wynajęcia wyniesie 15 tys. mkw.

Nowy gmach będzie częścią większej inwestycji realizowanej na jednej z najdroższych działek w Warszawie, o powierzchni 2,8 hektara. Na przetargu zorganizowanym przez miasto jesienią 2006 roku teren ten osiągną najwyższą cenę w historii komunalnych licytacji.

Za metr kwadratowy deweloper z Valencji zapłacił ponad 13,5 tys. złotych czyli w sumie prawie 391 mln złotych. Na pozostałej część tego terenu Hiszpanie zamierzają zbudować mieszkania. Początkowo w ogóle nie planowali w tym miejscu biur, ale zmiana koniunktury postawiła pod znakiem zapytania opłacalność budowy osiedla na działce, na którą wydano tak ogromną sumę.

"Chcemy rozpocząć pierwsze prace w ciągu roku i zakończyć je w dwa lata. Na działce powstanie kilka budynków, które pomieszczą około 1100 luksusowych apartamentów" - mówił zaraz po zakupie były prezes Lubasa Nieruchomości.

Nowe władze w spółce miały jednak twardy orzech do zgryzienia. Projekt trzeba było dopiąć pod względem finansowym. Zmieniono architekta. Zamiast Grupy 5 projektowaniem zajęła się pracownia APAKA Kuryłowicz & Associates. Rozważany był też pomysł realizacji inwestycji do spółki z innymi firmami.

Sprawy zmierzają jednak do finału. Lubasa czeka właśnie na pozwolenie na budowę. Firma rozpoczęła też promowanie części biurowej. Jej wynajmem zajmie się międzynarodowa agencja Cushman&Wakefield. Zakończenie budowy biurowców zaplanowano na II połowę 2010 roku.Reklama