O dziesiątym biurowcu stołecznego biznes parku położonego u zbiegu Domaniewskiej i Postępu słychać od kilku lat. Vega od początku miała problemy z dołączeniem do reszty budynków.

Biurowiec był już w planach poprzedniego właściciela firmy GTC. Sytuacja na rynku spowodowała, że termin jego budowy był wciąż przekładany. Jesienią 2007 r. właściciele EMPARKU, Heitman European Property Partners III oraz firma Immoeast zapowiadali, że wznoszenie biurowca rozpocznie się w kwietniu 2008.

Tymczasem obecnie firmy informują, że ma się to odbyć jeszcze w tym roku. Dokładnych terminów jednak nie podają. Prace nie ruszą zapewne wcześniej niż latem. Do lipca 2008 roku ma być wyłoniony generalny wykonawca i wtedy powstanie dokładny harmonogram prac. Pozwolenie na budowę przybliża jednak ten moment.

Nowi właściciele, aby liczyć na najemców na konkurencyjnym rynku Służewca Przemysłowego zdecydowali się na lifting kompleksu i realizację planowanej wcześniej przez GTC, Vegi. Biurowiec Vega powstanie w sąsiedztwie budynków Taurus oraz Mercury.

Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 17 tys. mkw. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2010 roku. Dziesięciopiętrowa Vega, podobnie jak pozostałe biurowce kompleksu powstały na deskach kreślarskich pracowni JEMS Architekci.

Mimo, że zostanie 10 biurowcem w kompleksie tak na prawdę jest pierworodnym dzieckiem nowych właścicieli. Od grudnia 2006 roku centrum Mokotów Business Park zarządza spółka joint venture, która należy w połowie do Heitman European Property Partners III i w połowie do austriackiej firmy Immoeast.

EMPARK przeszedł w nowe ręce pod koniec 2006 roku, gdy Heitman zapłacił za niego 225 mln euro giełdowej spółce GTC. Kilka tygodni później do Heitmana dołączył Immoeast. Budowa Vegi powiększy zasoby Emparku do 124 tys. mkw.

Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2010 roku. Budowa nowego biurowca jest częścią strategi, która ma odświeżyć EMPARK w oczach potencjalnych najemców. Największy park biurowy stolicy nie jest już najmłodszy.

Jego budowę rozpoczęto w 1996 roku. Nowi właściciele zapowiadają, że kompleks przejdzie lifting. Atrakcyjność EMPARK-u podnieść ma też otwarcie przedszkola dla dzieci osób tam pracujących.

Znajdzie się ono w budynku Mars i będzie mogło przyjąć około 50 dzieci. W walce o najemców nowi właściciele EMPARKU sprostać będą też musieli konkurencji ze strony firmy, od której zakupili kompleks. GTC stawia bowiem po drugiej stronie Domaniewskiej zespół biurowców Platinium Business Park, którego powierzchnia wyniesie 45 tys. mkw.

Pierwszy etap kompleksu przyjmuje już najemców. Nie brak też chętnych na drugą fazę inwestycji, która będzie gotowa pod koniec lata.Reklama