W marcu 2007 r. Orco Property Group ogłosiło, że ma decyzję środowiskową. Jednak radość dewelopera nie trwała długo. Samorządowe Kolegium Odwoławcze dopatrzyło się nieprawidłowości przy wydawaniu opinii dotyczącej oddziaływania wieży na środowisko i przekazało sprawę do ratusza.

Jednak inwestor nie poddał się i znalazł wyjście z sytuacji. Okazało się, że decyzja środowiskowa nie jest potrzebna w przypadku kiedy w inwestycji powstanie nie więcej niż 300 miejsc parkingowych. Dlatego też Orco zmieniło plany i zmiejszyło liczbę miejsc z około 400 do poniżej 300.

W rezultacie w grudniu ubiegłego roku inwestor otrzymał pozwolenie na budowę. Jednak przeciw budowie wieży protestowali mieszkańcy pobliskiego bloku. Obawiają się oni, że Złota 44 zasłoni im widok z okien, a tym samym obniży się wartość ich mieszkań.

Ale to nie jedyne kłopoty na jakie natrafił deweloper. Jednocześnie warunki zabudowy oprotestowały organizacje ekologiczne. Jednak ostatecznie, ani ekologom, ani mieszkańcom nie udało się zatrzymać inwestycji.

Protesty zostały odrzucone i pozwolenie na budowę uprawomocniło się.

Budynek, który stanie w sercu Warszawy przy ul. Złotej 44 zaprojektował Daniel Libeskind, jeden z najbardziej znanych architektów na świecie, który jest również współautorem projektu Wieży Wolności wchodzącej w skład kompleksu wieżowców mających stanąć na miejscu zniszczonych przez terrorystów biurowców World Trade Centre.

Warszawski projekt Libeskinda wzniesie się na wysokość 54 pięter, z czego 45 kondygnacji przeznaczonych zostanie na 251 w pełni wyposażonych apartamentów. Do dyspozycji mieszkańców pozostaną również usługi concierge, taras oraz 25 metrowy basen wraz z sauną.

Jak zapowiada inwestor Złota 44 spełni warunki zrównoważonego budownictwa zarówno w zakresie technologii jak i wykończenia. Zostaną użyte energooszczędne rozwiązania, które zmniejszą zużycie energii do 10-20 proc. Oprócz budowy nowego drapacza chmur Orco zajmie się przestrzenią najbliższego sąsiedztwa budynku.

Obiecuje, że zadba o tereny publiczne. Orco nie ujawnia dokładnych cen apartamentów. Podaje jedynie, że średnia za metr wynosi 7 tys. euro. W cenie zawarte jest zarówno wykończenie jak i wyposażenie wnętrz.

W tej chwili Orco sprzedało około 100 apartamentów. Budową wieży zajmuje się firma Besix, która w tej chwili kończy porządkowanie terenu po wyburzonym centrum City Centre.

Spółka chce skończyć podziemne roboty za dwa miesiące, a za roku wybudować 10 pięter. Ukończenie robót budowlanych planowane jest na 2010 rok.