Nobel Bank sprawdził też jakie kwoty na mieszkanie są w stanie przeznaczyć najbogatsi klienci. Z raportu wynika, że osobami, które poszukują najlepszych nieruchomości są najczęściej biznesmeni, który na nowe mieszkanie są w stanie wydać co najmniej 3 mln zł.

Około 90 proc. kupujących chce zmienić miejsce zamieszkania, natomiast pozostała cześć ma zamiar je wynajmować. Większość klientów Noble Banku na nowy dom nie przeznacza więcej niż 10 procent posiadanego majątku.

Metraż poszukiwanych nieruchomości zamyka się w przedziale od 150 do 300 mkw. Specjaliści z Nobel Bank zapytali też swoich klientów dlaczego wybierają apartamenty w centrum miasta.

Część z nich che po prostu podnieść standard życia, ale są i tacy, którzy chcą przeprowadzić się spod Warszawy, bo mają już dość długich dojazdów do stolicy.

Dlatego też głównym kryterium jakie decydowało o miejscu na liście opracowanej przez Noble Bank była przed wszystkim lokalizacja. Apartamentowiec z prawdziwego zdarzenia powinien stać możliwie blisko centrum miasta, a jednocześnie preferowany widok z okien to zielone tereny lub Stare Miasto.

"Nie mniej ważnymi kryteriami były również przywileje jakie przysługiwały właścicielom apartamentów" - mówi Krzysztof Olszewski z Noble Banku. I dodaje, że dla klientów z grubym portfelem liczy się recepcja, usługi concierge oraz pokoje dla gości.

Dużą wagę klienci przykładają również do wspólnych przestrzeni. Obowiązkowo musi być fitness, zazwyczaj również basen oraz sauna. Innymi elementami, które decydują o prestiżu budynku jest jego projekt.

Prosta, ponadczasowa bryła bez zbędnych ozdób zaprojektowana przez najlepszych architektów. Nie warto wspominać o ogrodzeniu inwestycji, ochronie oraz monitoringu, ponieważ takie elementy posiada byle osiedle na Białołęce.

W rankingu najlepszych apartamentowców znalazły się zarówno projekty już istniejące, jak i te planowane. Pierwsze miejsce zajęła inwestycja firmy SM Komfort położona na Mokotowie, czyli Villa Monaco stojąca przy ul. Zbyszka Cybulskiego.

W sześciopiętrowym apartamentowcu znajduje się 40 mieszkań. Mieszkańcy mają do dyspozycji basen, saunę, fitness klub. Cena metra w tym budynku zamyka się w przedziale od 26 do 45 tys. zł. A największe mieszkanie ma powierzchnię dużego domu, czyli 500 mkw.

W 2002 r. tygodnik Newsweek ujawnił listę osób, które zdecydowały się na zamieszkanie w Villi Monaco. Wśród mieszkańców apartamentowca wymienieni wtedy zostali między innymi: słynny tenor José Carreras, córka Jana Kulczyka Dominika Lubomirska oraz Sandra Walter.

Drugie miejsce w rankingu Noble Banku zajmuje Rezydencja Opera położona przy Niecałej w Śródmieściu. Dom Development na siedmiu piętrach rozplanował 30 apartamentów o wysokości od 3 do 3,3 metra.

Mieszkańcy mają do dyspozycji usługi concierge, oranżerię, dwie sauny oraz basen. Za metr w 2004 roku trzeba było zapłacić od 35 do 50 tys. zł.

Najniższe miejsce na podium zajmuje rezydencja Schillera Dembudu przy ul. Oboźnej. Płacąc za metr co najmniej 40 tys. zł. Właściciele mogą liczyć na doskonałą lokalizację tuż przy Trakcie Królewskim oraz wspólny taras widokowy z ogrodem.