Kronos postanowił ostro wejść na polski rynek. W zakup gruntów w stolicy zainwestował już 180 mln euro.

Reklama

W najbardziej zaawansowanym stadium jest inwestycja w Ząbkach, gdzie przy ul. Powstańców powstać ma 888 mieszkań. Nad planami osiedla pracują projektanci z pracowni MKC Architekci. Łączna powierzchnia mieszkań wynosić będzie 56 tys. mkw.

Osiedle podzielone będzie na dwa kwartały zabudowy. Ze względu na skalę przedsięwzięcia, jego wznoszenie podzielone zostało na osiem etapów. Start pierwszego zaplanowano na jesień tego roku.

W 2009 r. Kronos chce zacząć inwestycję przy Jana Kazimierza na Odolanach. Deweloper ma już w ręku warunki zabudowy i przygotowuje dokumentację do projektu budowlanego. Nad przygotowaniem wniosku o pozwolenie na budowę pracuje pracownia Bulanda, Mucha Architekci.

Projekt zakłada wybudowanie bloku o powierzchni 19 tys. mkw. Planowana wysokość ma wynieść od 5 do 8 pięter. Zmieści się w nim ok. 130 mieszkań o różnych powierzchniach. Ze względu na wstępny etap opracowywania inwestycji deweloper z rezerwą opowiada o szczegółach. Mają być one znane po uzyskaniu wszelkich wymaganych dokumentów.

"Szacujemy, że budowa osiedla będzie się mogła rozpocząć w pierwszej połowie przyszłego roku" - mówi Angel Medina, dyrektor generalny Kronos Real Estate.

W tym samym czasie ma też ruszyć budowa bloku na Ochocie, który stanie przy Grójeckiej, pomiędzy inwestycjami Triton Park i Arlet House. Podobnie jak w poprzednim przypadku deweloper ma już decyzję o warunkach zabudowy. Nad szczegółowym planem budowlanym pracuje pracownia Kuryłowicz & Associates.

Przy Grójeckiej powstać ma blok o powierzchni ok. 16 tys. mkw. z powierzchniami komercyjnymi na parterze. Jego budowa rozłożona ma zostać na etapy. Ze względu na dość wczesną fazę, przedstawiciele Kronosa nie są jeszcze w stanie powiedzieć ile mieszkań tam powstanie.

Najbardziej ambitną koncepcją firmy jest zabudowa 4,5 hektarowej działki u zbiegu Domaniewskiej i Samochodowej.

-Ze względu na dość duże rozdrobnienie własnościowe wykup gruntu zajął nam dużo czasu" - mówi dyrektor Kronos Real Estate i dodaje: " Teraz pracujemy nad koncepcją zabudowy."

Zakłada ona, że powstanie tam ok. 17-19 bloków mieszkalnych i biurowców o różnej wysokości. Pewnym wyznacznikiem gabarytów budynków mogą być wielopiętrowe gmachy po drugiej stronie Domaniewskiej.

Zanim inwestycja ruszy minie jednak dużo czasu. Deweloper nie ma jeszcze nawet warunków zabudowy. Na ich opracowaniem głowią się architekci z pracowni AMC Andrzeja Chołdzyńskiego. W tym roku ma szansę rozpocząć się jedynie budowa biurowca, który stanie na działce zakupionej przez Kronos w ubiegłym roku od Raiffeisen Evolution.