Stosowanie rozwiązań ekologicznych na stołecznych osiedlach to na razie egzotyczny wyjątek. – "Częściej z rozwiązaniami proekologicznymi spotkać się można w budownictwie jednorodzinnym. Kolektory słoneczne używane do podgrzewania wody, ekologiczne szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków - to rozwiązania coraz powszechniejsze" – mówi Anna Terlecka z CB Richard Ellis.

Reklama

Jednak ostatnio podobne rozwiązania pojawiają się w nowych inwestycjach. Deweloperzy wiedzą bowiem, że już wkrótce zacznie obowiązywać dyrektywa unijna nakazująca ocenę budynków pod kontem zużycia energii. Od 1 stycznia 2009 roku każdy nowy budynek będzie posiadał certyfikat określający jak dużo energii zużywa. A to właśnie oszczędności, które można uzyskać dzięki zastosowaniu rozwiązań ograniczających zużycie i straty energii mają tu duże znaczenie.

Podchwycili to deweloperzy i planując swoje strategie marketingowe na główny plan wysuwają ekologię i energooszczędność. Podkreśla je między innymi firma Orco znana głównie z planów realizacji apartamentowca przy Złotej 44 w Warszawie. Na ekologię postawiła m.in. w projekcie Klonowa Aleja na Targówku, Mokotowska 59 i Feliz Residence na stołecznej Ochocie.

Wśród stosowanych przez tego dewelopera rozwiązań można wymienić stosowanie dwa razy grubszej izolacji termicznej, instalację kolektorów słonecznych, wykorzystywanie deszczówki w urządzeniach sanitarnych, czy użycie materiałów naturalnych. W niektórych inwestycjach instalowane są elektroniczne systemy zarządzające zużyciem energii cieplnej lub elektrycznej.

– "Dzięki zwiększonej izolacji można zaoszczędzić nawet 40 proc. na rachunkach za gaz" – przekonuje Krzysztof Godleś, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji Orco Property Group. Ale to nie wszystkie oszczędności. – "Rozwiązania energooszczędne podwyższyły koszt budowy Klonowej Alei tylko o 5 proc. A oszczędności w opłatach za energię będą na poziomie 20 proc." – mówi Bogdan Goławski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w Orco.

Pionierskie pomysły wykorzysta też w swoim projekcie firma DFP Design. Przygotowuje ona budowę niewielkiego budynku przy ul. Leszczyny na warszawskim Mokotowie. Dzięki zasilanych słońcem foto paneli wkomponowanych w architekturę budynku, można będzie zaoszczędzić nawet 50 proc. wydatków na energię elektryczną. W kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody zaopatrzone też będą domy w inwestycji Rezydencje Skolimów realizowanej przez firmę Budo-System w Konstancinie-Jeziornie.

Deweloperzy przekonują, że dzięki nowym technologiom wymierne korzyści odnosi również środowisko. – "Zamontowanie kolektorów słonecznych w Klonowej Alei pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 96 ton rocznie" - mówi Bogdan Goławski. Niestety, póki co korzyści z zastosowania takich rozwiązań z trudem trafiają do większości budowniczych.

– "W polskim budownictwie mieszkaniowym trudno spodziewać się gwałtownego zwrotu w kierunku ekologicznych technologii, tym bardziej warto doceniać inwestycje przyjazne środowisku" – mówi Krzysztof Niewiadomski, konsultant Reas i dodaje – "Trend tworzenia tzw. zielonych budynków najwyraźniejszy jest w segmencie luksusowym. Zamożni nabywcy są bowiem gotowi zapłacić wyższą cenę za produkt „odpowiedzialny społecznie”. Moda na ekologię w budownictwie prawdopodobnie po pewnym czasie ogarnie także segment średni. Jednak, podobnie jak w przypadku innych produktów, trudno oczekiwać, że ekologiczne mieszkania odniosą sukces w segmencie popularnym, gdzie najistotniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję nabywców jest i pozostanie cena."