Od preferencyjnych sposobów płatności, darmowych balkonów czy garaży aż roi się w reklamach deweloperów. Na balkon lub taras wliczony w cenę mieszkania możemy liczyć w inwestycji Trzy Korony BRELocum na Bemowie. Garażem w cenie lokalu kusi SIM Ursynów w inwestycji Olszynka na Grochowie. Oferta dotyczy mieszkań powyżej 60 mkw. Kupując mniejsze za garaż zapłacimy połowę ceny. Taniej zapłacimy za garaż na Osiedlu Róż w Piasecznie. Firma Prestige przeceniła miejsca postojowe do 10 tys. złotych. Ani złotówki nie zapłacimy natomiast za garaż i taras w inwestycji Lazurowa, którą realizuje PBM Południe. Firma Supo, deweloper osiedla Chruścickiego przekonuje z kolei, że w cenę mieszkań wliczony jest system alarmowy oraz ogrzewanie podłogowe w łazienkach. Otwarcie do negocjacji cen zachęca w swojej reklamie Polnord, który chce przyciągnąć chętnych na mieszkania w Krysztale Wilanowa.

Reklama

Cen nie opuścimy...

Mimo rosnącej liczby promocyjnych ofert, deweloperzy cały czas zarzekają się, że cen nie opuszczą. Są też tacy, którzy twierdzą, że może być tylko drożej i aby to udowodnić podnoszą ceny. Tymczasem, jak wynika z danych serwisu Tabelaofert.pl, liczba mieszkań wystawionych na sprzedaż w Warszawie nadal oscyluje w granicach 9 tys. Deweloperzy idą więc na coraz większe ustępstwa, a promocje stają się po prostu zawoalowaną formą obniżek cen. Promocji ani indywidualnych negocjacji nie uwzględnia jednak większość statystyk publikowanych w mediach, stąd też można odnieść wrażenie, że mimo szeroko zakrojonej akcji promocyjnej średnie ceny są stabilne, a nawet nieznacznie rosną.

...ale za wakacje zapłacimy...

Na jedną z bardziej oryginalnych promocji zdecydowała się firma Marvipol, która jako jedna z pierwszych, bo już we wrześniu ubiegłego roku, zdecydowała się na niepobieranie dodatkowych opłat za miejsca garażowe na osiedlu Platany w Ursusie. Teraz, aby zachęcić do kupna lokalu w inwestycji Melody Park, na granicy Ursynowa i Mokotowa, deweloper w pakiecie z mieszkaniem oferuje wycieczkę na Karaiby. Warunek jest jeden, nie można korzystać z innych form promocji. A te mogą być jeszcze bardziej korzystne. Aby zwrócić uwagę na inwestycję firma wytypowała pięć lokali w budynku Etiuda i opuściła w nich ceny o 1 tys. złotych na metrze. Nie jest to jednak odkrycie Marvipolu. Sprzedawanie kilku lokali w po obniżonych cenach, tak aby zwrócić uwagę na inwestycję jest szeroko praktykowaną taktyką.

Są jednak deweloperzy, którzy otwarcie obniżają ceny. Na taka promocje zdecydowała się firma BPH Real Estates, która buduje osiedla przy Jana Kazimierza na Odolanach. Inwestycja mimo dosyć dobrej architektury i solidnych wykonawców nie ma najlepszej lokalizacji stąd też klienci zamiast ok. 8 tys. złotych, za mkw. zapłacić mogą około 10 procent mniej.