W przetargu, który zaplanowano na 10 grudnia, olsztyńskie starostwo chce sprzedać blisko 16 ha działkę na półwyspie Lalka. Znajduje się tam m.in. dawny rządowy ośrodek wypoczynkowy "Kormoran" (leży we wsi Stara Kaletka).

Reklama

Cena wywoławcza to 9,7 mln zł - na tyle wartość półwyspu i zabudowań wycenił rzeczoznawca. Zdaniem starosty olsztyńskiego Mirosława Pampucha to stosunkowo niska cena uwzględniająca trudną sytuację na lokalnym rynku nieruchomości. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że lokalizacja tej parceli jest niepowtarzalna, bo z któregokolwiek miejsca nie spojrzeć, to widać jezioro i przepiękne widoki - powiedział Pampuch.

Przez lata ośrodek był zamknięty dla szarych obywateli, bo wypoczywali tam dygnitarze PRL i dewizowi myśliwi.

Przed przetargiem urzędnicy starostwa zapowiadają tzw. dzień otwarty, by zainteresowani kupnem mogli obejrzeć ośrodek "Kormoran".

W skład nieruchomości wystawionej na sprzedaż wchodzą: główny budynek hotelowy z 16 pokojami oraz wyremontowane i gotowe do użytkowania dwa domki jednorodzinne, stajnia na pięć koni, nieużywana wozownia i budynek gospodarczy.

W samym ośrodku jest m.in. niewielki, ale za to gotowy do użycia basen i wyposażona kuchnia z częścią restauracyjną. W pierwszym z domków są cztery wyposażone apartamenty, a w drugim duży salon z kominkiem, kuchnia, łaźnia i sauna - powiedział PAP Jacek Niedźwiecki z olsztyńskiego starostwa.

Reklama

Olsztyńskie starostwo powiatowe sprzedało dotąd dwa dawne ośrodki rządowe w tej okolicy - "Cyrankę" i także "Kormorana", ale w Mierkach. Na oba obiekty trudno było znaleźć kupców. Ostatecznie "Cyrankę" w 2008 roku sprzedano za 5 mln zł, pieniądze w całości przeznaczono na wkład własny starostwa do projektu cyfrowego e-mapa, który polega na digitalizacji zasobów geodezyjnych i kartograficznych powiatu (wartość tego projektu to 17,5 mln zł).

Ośrodek "Kormoran" w Mierkach w grudniu 2010 roku sprzedano za 12,2 mln zł, pieniądze przeznaczono na remonty dróg powiatowych i wkład własny do inwestycji drogowych m.in. budowy miniobwodnicy Barczewa.

Starosta Pampuch ma nadzieję, że nie będzie problemów ze sprzedażą półwyspu Lalka i leżącego na niej ośrodka, ze starostwem już bowiem kontaktują się w tej sprawie potencjalni kupcy. Starosta wie, na co wyda pieniądze z tej sprzedaży. Przeznaczymy je na poprawę bezpieczeństwa w powiecie, a także na budowę sal sportowych przy naszych szkołach w Biskupcu i Dobrym Mieście - powiedział starosta olsztyński.