W porównaniu do pierwszego kwartału bieżącego roku, w drugim kwartale największy spadek cen nastąpił we Wrocławiu - o 182 zł za m kw., do poziomu 5 tys. 473 zł. W Warszawie średnia cena transakcyjna spadła do poziomu 7 tys. 407 zł za m kw., czyli o 129 zł w stosunku do pierwszego kwartału br.

Reklama

W ujęciu rocznym maksymalne spadki dotyczyły Wrocławia i Łodzi - odpowiednio o 673 zł (10,9 proc.) oraz 323 zł (7,8 proc.) za metr kwadratowy powierzchni mieszkania.

Zdaniem analityków AMRON-SARFiN, na obniżkę cen mieszkań wpłynęły dwa czynniki: wzrost podaży nowych mieszkań, obserwowany od połowy 2010 r., oraz mniejsza dostępność kredytów, przekładająca się na osłabienie popytu. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, że spadek cen będzie postępował, choć już wolniej niż w pierwszym półroczu, co najmniej do jesieni przyszłego roku - prognozują analitycy AMRON.

W ich ocenie spadające ceny transakcyjne mieszkań nie są wystarczającym bodźcem dla klientów do zaciągania długoterminowych kredytów.

Najbardziej taniały ostatnio mieszkania o dużym metrażu - powiedział PAP analityk z Centrum AMRON Jerzy Ptaszyński. Według AMRON średnie ceny za m kw. mieszkania wynosiły w drugim kwartale: w Krakowie - 6 tys. 187 zł, w Gdańsku - 5 tys. 397 zł, w Poznaniu - 5 tys. 103 zł, w Białymstoku - 4 tys. 45 zł, w Łodzi - 3 tys. 793 zł, w Katowicach - 3 tys. 166 zł.

Kwartalny ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych nieruchomości AMRON-SARFiN - to cykliczna publikacja Związku Banków Polskich. Raport opracowywany jest przez Centrum AMRON oraz Komitet ds. Finansowania Nieruchomości, na podstawie danych gromadzonych w międzybankowych systemach wymiany informacji AMRON i SARFiN.