Program „Rodzina na Swoim” cieszy się powodzeniem - od początku jego istnienia udzielonych zostało do 136 tys. kredytów z dopłatą. Ich liczba spada - nie z powodu braku zainteresowania, tylko w wyniku przyjętych przez rząd założeń, zgodnie z którymi z końcem tego roku program przestanie obowiązywać w całej Polsce.

Reklama

Od kilku miesięcy pomoc jest już wygaszana. W kolejnych kwartałach sukcesywnie obniżane były limity. Najwyraźniej widać to w Warszawie. W wyniku ostatniej obniżki limit w stolicy obniżył się o 531 zł na każdym m kw. Wielu ekspertów rynku wyraźnie wskazywało, że tak niskie stawki na rynku pierwotnym powodują, że kupienie mieszkania z rządową pomocą na stołecznym rynku jest praktycznie niemożliwe. Jednak, gdy przyjrzymy się dokładnie ofercie największych deweloperów widać, że nie jest aż tak źle.

Osoby poszukujące mieszkań w „Rodzinie na Swoim” mogą na pewno nowe M z dopłatą kupić na osiedlach realizowanych przez firmę Dolcan. Deweloper ma w swojej ofercie jeszcze 4 inwestycje w Warszawie, 1 w Lublinie a kolejną w Szczecinie, kwalifikujące się do programu, około 120 mieszkań w samej Warszawie. - Z programu „Rodzina na Swoim” korzysta 20–25 proc. klientów kupujących mieszkania. To nie jest wielka grupa, choć zauważalna. Mimo tego, że stawki tak znacznie obniżono możemy zaproponować klientom mieszkania w Warszawie już od 5.500 zł za m kw. – mówi Robert Ziółek, dyrektor generalny firmy Dolcan.

Niskie ceny nie oznaczają jednak mało atrakcyjnych lokalizacji, czego, trochę na wyrost obawiają się klienci. Inwestycje Dolcan dostępne w ramach „RnS” W Warszawie zlokalizowane są w dobrze skomunikowanych miejscach we Włochach, czy w aktywnie rozwijającej się części Białołęki i Rembertowa.

Jedno z czterech osiedli kwalifikujących się nadal do programu to Osiedle Tęczowe. Budowa pierwszego etapu tej inwestycji zlokalizowanej u zbiegu ul. Szczęsnej i Techników właśnie dobiega końca. Deweloper przekazuje mieszkania właścicielom. Inwestycję wyróżnia kameralna zabudowa zbliżona do miejskich nowoczesnych kamienic.

Osiedle to ciekawa propozycja idealne dla młodych małżeństw z dziećmi, a także dla osób starszych, ponieważ mieszkania na parterach mają ogródki. Dodatkowym plusem jest otwarta kilka dni temu, a położona w bezpośrednim sąsiedztwie, przychodnia zdrowia. Nowa przychodnia we Włochach ma ponad 21 tys. m kw. i jest publiczną przychodnią zdrowia. Placówka będzie świadczyła usługi w ramach NFZ. Znalazły się w niej gabinety internistów i pediatrów, ale też poradnie specjalistyczne, m.in.: okulistyczna, stomatologiczna oraz ginekologiczna. Dodatkowo przychodnia będzie posiadać poradnię ortopedyczno-urazową, a także dział rehabilitacji z salami fizykoterapii i kinezyterapii oraz rentgen i pracownię USG. W przyszłości uruchomione zostaną także poradnie: dermatologiczna, laryngologiczna oraz gastrologiczna wraz z pracownią endoskopii. Ceny mieszkań na Osiedlu Tęczowym zaczynają się od 5.900 zł.

Pozostałe trzy inwestycje Dolcan, w których można kupić nowe M w ramach „Rodziny” to osiedla mieszkań bezczynszowych. Tu deweloper może zaproponować nie tylko niskie ceny od 5.500 zł za m kw., ale też dodatkowe oszczędności w postaci braku comiesięcznego czynszu. – A to oszczędność nawet 500 zł miesięcznie. Mieszkańcy nie będą tu płacić czynszu, jak w klasycznych blokach – wyjaśnia dyrektor Ziółek. W inwestycjach nie ma części wspólnych, więc mieszkańcy nie będą ponosić kosztów zarządzania budynkiem, sprzątania klatek, garaży czy wind.

Osiedla już rosną. Rudy Rydz zlokalizowany w Rembertowie jest już prawie na finiszu. Pierwsi mieszkańcy będą obierać swoje mieszkania w tej inwestycji już
w czerwcu. W sumie w pierwszym etapie powstanie tu 78 mieszkań w metrażach 56-67 m kw. Zaplanowano cztery typy mini domów, w każdym jedynie po 4-6 mieszkań. Każde mieszkanie ma oddzielne, niezależne od sąsiada wejście. Sam budynek zaprojektowany został tak, że zapewnia maksimum prywatności - mamy jedynie trzech lub pięciu sąsiadów, a okna nie wychodzą na ogródek sąsiada, dając poczucie pełnego komfortu. Osiedle usytuowane jest w zielonej części Rembertowa. W sąsiedztwie park, tereny rekreacyjne, basen i inne, dostępne dla wszystkich obiekty sportowe Akademii Obrony Narodowej. Dogodna jest też komunikacja z centrum Warszawy – kolejką SKM dojedziemy w 18 minut do Śródmieścia.

Do programu kwalifikują się także osiedla położone w rozwijającej się części Białołęki: Konik Polny i Kamy Zielony. Pierwsze z nich zlokalizowane jest przy ul. Lewandów. Powstanie tam 4 typy domów z mieszkaniami w metrażach 59 – 83 m kw. Kamyk Zielony liczy zaś siedem typów domów. W każdym budynku znajdą się jedynie 4 odrębne mieszkania. Te położone na górze posiadać będą dodatkowy balkon i poddasze.

Do większości mieszkań bezczynszowych przypisane są ogródki. Deweloper daje możliwość aranżacji kominka. A zakup mieszkania bezczynszowego nie wiąże się z koniecznością zakupu garażu czy miejsca postojowego na samochód. Każde z mieszkań ma wydzielone miejsce parkingowe przed budynkiem lub na wjeździe swojej działki. Dostępne jeszcze w Warszawie mieszkania w programie „Rodzina na swoim” można znaleźć m.in. na stronie: z mieszkań ma wydzielone miejsce parkingowe przed budynkiem lub na wjeździe swojej działki. Dostępne jeszcze w Warszawie mieszkania w programie „Rodzina na swoim” można znaleźć m.in. na stronie: www.dolcan.pl

Media