Wrześniowa prognoza Home Broker w perspektywie najbliższych 12 miesięcy wskazuje na spadek średnio o 2,2 proc. w największych miastach Polski.

Reklama

Home Broker, jak co miesiąc, zapytał swoich doradców (w badaniu ankietowym bierze udział ponad 300), o ile mogą zmienić się ceny mieszkań w najbliższych 12 miesiącach. Średnia z uzyskanych odpowiedzi dała odpowiedź, że średnio ceny spadną o 2,2 proc. Wynik jest uśredniony dla wszystkich miast, typów budownictwa, rynku wtórnego i pierwotnego, a także wielkości i standardu mieszkań. Daje więc tylko ogólny obraz sytuacji.

"Spadek cen najpierw będzie bardziej widoczny na rynku pierwotnym, ale za nim szybko pójdzie rynek wtórny" - powiedział PAP Bartosz Turek z Home Broker. Sytuacja w każdym z miast będzie inna: w Poznaniu prognozowany jest spadek o 3,4 proc., we Wrocławiu 2,7 proc. W Warszawie ma to być 2,6 proc., a w Trójmieście tylko 0,9 proc. Są też miasta, gdzie spodziewany jest wzrost cen - np. w Katowicach o 1,3 proc.

Wśród czynników bezpośrednio związanych z rynkiem nieruchomości badani wskazują bardzo dużą podaż lokali na rynku pierwotnym oraz głęboki spadek dostępności mieszkań na kredyt z rządową dopłatą (wygaszanie programu Rodzina na Swoim stymulowało popyt na mieszkania w ostatnich miesiącach; wielu kupujących przyspieszyło decyzje). Nowym czynnikiem, który oddziałuje na rynek pozytywnie, jest z kolei zwiększony ruch, z jakim mamy co roku do czynienia w okresie jesiennym.

Kazimierz Kirejczyk, prezes REAS twierdzi, że formułowanie długoterminowych prognoz dotyczących cen na rynku mieszkaniowym jest dziś obarczone wyjątkowo dużym ryzykiem - tak duża jest liczba możliwych scenariuszy kształtowania się czynników wpływających na rynek. Jednym z nich jest to, jak na rynek, w tym na ceny, wpłynie ustawa deweloperska, która czeka w tej chwili na podpis prezydenta (zacznie obowiązywać po okresie pół roku od dnia ogłoszenia). "Sądzę, że do końca tego roku na rynku pierwotnym deweloperzy będą się starali utrzymać ceny na obecnym poziomie, zapewne wykorzystując w tym celu promocje lub inne zachęty kierowane do nabywców" - powiedział PAP.

Jeśli chodzi o rynek wtórny, to zdaniem analityków wiele zależy od lokalizacji i segmentu. "W dużych miastach takich jak Warszawa nie obserwujemy spadków cen transakcyjnych i nie należy się ich spodziewać zwłaszcza w segmencie małych mieszkań. Co innego z dużymi lokalami, zwłaszcza jeśli przybędzie ich na rynku - ich ceny na pewno spadną" - powiedział PAP Marcin Jańczyk z agencji Metrohouse i Partnerzy SA.

Jego zdaniem dużo zależy tu od rynku pierwotnego - jeśli oferta deweloperów stanie się konkurencyjna dla rynku wtórnego, wówczas ceny mieszkań na rynku wtórnym będą spadać.