Na parceli w sąsiedztwie hotelu Marriott miałaby powstać Porta Varsovia – dwa wysokościowce (230 m każdy). Warszawa nie będzie jednak deweloperem, bo zamierza sprzedać ten grunt.

Reklama

Plany przygotowane przez Kontrapunkt V-projekt we współpracy ze spółką artystyczną Mirek i Ostrowski zakładają powstanie gigantycznych budynków o łącznej powierzchni użytkowej ponad 133 tys. mkw. Miasto nie zaangażuje się jednak w budowę, chce natomiast podnieść wartość parceli i odsprzedać ją inwestorom.

– Planujemy uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy dla tego terenu (wszczęcie postępowania środowiskowego jest wstępem do tej procedury) i na tym etapie sprzedać działkę uzbrojoną w WZ – potwierdza Agnieszka Kłąb z biura prasowego stołecznego Ratusza i przyznaje, że trudno obecnie oszacować kwotę, jaką miasto mogłoby zarobić na sprzedaży parceli. – Jesteśmy jednak dobrej myśli: działka jest duża, położona w centrum, ze świetnym sąsiedztwem. Można by zmieścić na niej dwa wysokie budynki – dodaje Agnieszka Kłąb.

Także zdaniem ekspertów trudno o jednoznaczne szacunki ceny. – Przy możliwości zabudowy budowlami o powierzchni użytkowej (biurowej i apartamentowej) około 133 tys. mkw. wartość 1 mkw. działki gruntu w tej lokalizacji może wynosić od 5 – 6 tys. euro, nawet do 10 tys. – mówi Jerzy Dobrowolski, członek zarządu Cushman & Wakefield Polska.

Chwali urzędników za wystąpienie o decyzję środowiskową. Zastanawia się jednak nad opłacalnością tej inwestycji dla potencjalnych inwestorów. – Pozostaje jednak strona komercyjna projektu, czyli odpowiedź na pytanie: czy rynek zdoła wchłonąć taką liczbę metrów kwadratowych w stosunkowo krótkim czasie – mówi Dobrowolski.

Pierwsze wzmianki o projekcie Porta Varsovia pojawiły się trzy lata temu. O inwestycji zrobiło się głośno, kiedy miasto, by uzyskać działki, zdecydowało się przenieść znane Liceum im. Hoffmanowej. Przez ostatnie lata projekt pozostawał jednak na deskach kreślarskich. W czasach hossy komentatorzy zachwalali, że miałby tu powstać polski Manhattan.

Na sąsiedniej działce zaplanowano bowiem budowę Lilium Tower, projektu Zahy Mohammad Hadid. Z powodu kryzysu budynek jak dotąd nie powstał. Mimo to inwestor w swoich zapowiedziach wciąż daje do zrozumienia, że nie rezygnuje z projektu.