W I kwartale 2011 r. na warszawski rynek trafił tylko jeden nowoczesny obiekt biurowy – Pałac Młodziejowskiego o powierzchni 4964 mkw. zrewitalizowany przez firmę Mermaid Properties. Łączna podaż w nowoczesnych powierzchniach biurowych w stolicy wyniosła na koniec marca 3,46 mln mkw. Obecnie w budowie jest prawie 140 tys. mkw., z czego około 25 tys. ma być dostarczone w II kwartale (Platinium Business Park – faza czwarta, Wilanów Point Office, Mokotowska Square).

Reklama

Odnotowano też wyjątkowo wysoki popyt, sięgający 198 tys. mkw. Większym zainteresowaniem najemców (około 60 proc. umów) cieszą się przy tym lokalizacje poza centrum. Nadal istotną część wszystkich transakcji (24 proc.) stanowią przedłużenia umów. Znacząco wzrósł udział umów typu pre-lease (31 proc. wobec 12 proc. w IV kwartale 2010 r.), głównie dzięki umowie zawartej przez Telekomunikację Polską (43 700 mkw.).

Wśród największych transakcji na rynku dominowały kontrakty typu pre-lease oraz renegocjacje i przedłużenia umów. Świadczy to o tym, iż najemcy starają się zabezpieczyć swoje interesy i wynegocjować korzystne warunki najmu, zanim rynek zareaguje podniesieniem stawek czynszu na niedobór nowych powierzchni.

Przeciętne stawki wywoławcze w centrum Warszawy pozostają bez zmian, czyli średnio 21,5 euro za 1 mkw. biura miesięcznie. Czynsze za powierzchnie w najlepszych lokalizacjach sięgają 25 euro za mkw. Poza centrum stawki wynoszą około 15 euro za 1 mkw. Naturalnie, ceny transakcyjne różnią się od stawek wywoławczych i zależą od wielu czynników, między innymi od wielkości transakcji czy długości podpisywanej umowy.

Jeżeli popyt utrzyma się na poziomie równie wysokim co w I kwartale, to począwszy od drugiej połowy 2011 r., rynek będzie musiał zmierzyć się z niedoborem nowoczesnych powierzchni biurowych. Do końca roku planuje się oddanie 140 tys. mkw., co stanowi 30-proc. spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ze względu na korzystniejsze warunki najmu firmy nadal będą wybierać lokalizacje poza centrum. Będziemy też obserwować wzrost liczby umów pre-lease.