Czym będą się wyróżniać? M.in.: brakiem schodów, nisko zamontowanymi oknami, swobodnym wyjściem z salonu na taras, szerokimi drzwiami, które pomieszczą wózek, na co dzień używany przez osoby niepełnosprawne. Lokale spełniające te wymagania powstaną na pięciu warszawskich osiedlach firmy Dolcan: Rudy Rydz, Konik Polny, Czerwona Jarzębina, Pasikonik i Kamyk Zielony.

Reklama

– Nasza propozycja to oferta dla osób niepełnosprawnych, które szukają przyjaznego mieszkania. Wiemy, jak ważne są tu konkretne rozwiązania już na etapie planowania lokalu, a nie tylko jego wykończenia – mówi Eugeniusz Chwesiuk, dyrektor ds. inwestycji w firmie Dolcan. – Również rodziny, które opiekują się starszą osobą, często pytają o mieszkania na niskim parterze. Chcą, by ich podopieczni mogli także samodzielnie wychodzić z domu. Tymczasem w bloku, gdzie są schody, często jest to niemożliwe – dodaje Eugeniusz Chwesiuk.

Mieszkania będą mieć także miejsce parkingowe blisko wejścia oraz krótki podjazd, wyprofilowany tak, żeby szybko spływała z niego woda. Zarówno drzwi wejściowe, jak i wewnętrzne będą mieć 90 – 100 cm szerokości, dzięki czemu swobodnie zmieści się w nich wózek, również ten starszego typu.

Okna w mieszkaniach montowane będą na wygodnej wysokości (około 30 cm nad podłogą), a uchwyty otwierania i zamykania okien znajdą się na poziomie około 80 cm nad podłogą. System przesuwanych okien z niskim progiem w salonie umożliwi wygodne korzystanie z tarasu i ogródka.

Inne udogodnienia to: systemy przyłączeń elektrycznych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, specjalnie zaprojektowana kuchnia oraz przyłącza, które pozwolą umieścić blisko siebie lodówkę, kuchenkę i zlew, a także wygodne dla osób niepełnosprawnych rozwiązania w łazience.