Eurocentrum stara się o certyfikat na poziomie Gold w zakresie tzw. shell and core, co oznacza, że oceniane będą nie tylko zastosowane rozwiązania, technologie czy instalacje, ale także ich efektywne funkcjonowanie. Proces certyfikacji rozpoczyna się już na etapie wstępnego projektowania, poprzez sprawdzenie rozwiązań zawartych w projekcie, a kończy na potwierdzeniu wykonania budynku według rozwiązań deklarowanych w projekcie.

Eurocentrum został zgłoszony do certyfikacji. Kolejnym etapem będzie tzw. precertyfikat, a ostateczny certyfikat zostanie przyznany po zakończeniu prac, wykonaniu wszystkich odbiorów oraz odpowiedniej regulacji systemów instalacyjnych zgodnie z wymaganiami certyfikacji LEED. Spełnianie tych wymagań musi zostać potwierdzone przez niezależnych inspektorów. Proces certyfikacji zobowiązuje inwestora do wykazania przed jednostką certyfikującą, w każdym momencie eksploatacji budynku, zgodności faktycznego obniżenia zużycia energii, wody oraz innych parametrów według założeń początkowych.

Eurocentrum będzie piętnastokondygnacyjnym biurowcem o całkowitej powierzchni najmu około 70 tys. mkw. Kompleks zaoferuje największą w Warszawie powierzchnię biurową na jednym piętrze – 4,8 tys. mkw.

W budynku zaplanowano też pasaż handlowo-usługowy i wewnętrzne patia z zielonymi ogrodami. Do dyspozycji najemców będzie trzykondygnacyjny parking podziemny, liczący 612 miejsc postojowych oraz 162 miejsca postojowe naziemne, w tym 112 ogólnodostępnych miejsc dla najemców i ich klientów, a także 50 miejsc płatnych.

Autorem projektu Eurocentrum jest pracownia PRC Architekci. W czerwcu 2010 r. inwestor projektu – fundusz CP Realty II należący do Grupy Capital Park – poinformował, że otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę.

tomasz.szpyt@infor.pl