Najbardziej przytłaczający był widok niedokończonego wieżowca Złota 44, który przez kilkanaście miesięcy psuł panoramę ścisłego centrum Warszawy. Po wielu bataliach sądowych i administracyjnych deweloperowi, firmie Orco, udało się odzyskać prawomocne pozwolenie na budowę, znalazł też generalnego wykonawcę, który dokończy budowę. Jeszcze w styczniu robotnicy włoskiego konsorcjum Inso/Consorzio Cooperative Costruzioni powinni zacząć krzątać się na budowie wieżowca zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda.

Reklama

Być może jeszcze w tym roku zostaną również wznowione prace nad budynkiem Hotelu System, którego szkielet wyznacza narożnik skrzyżowania ulic Wspólnej i Chałbińskiego. Emir 5, spółka zależna od grupy Alterco, w ostatnich dniach grudnia 2010 r. zawarła ze spółką Hotel System-Centrum warunkową umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 0,0884 ha, położonego przy ulicy Wspólnej wraz budynkiem hotelowym w stanie surowym otwartym. Kwota transakcji opiewa na sumę 48 mln zł.

Nie jest jednak pewne, czy budynek ten pozostanie hotelem, jak planował dotychczasowy inwestor. Spółka Alterco, która jest notowana na giełdzie, podała w komunikacie, że nieruchomość będąca przedmiotem umowy ma być przeznaczona do realizacji zespołu biurowo-hotelowego z garażami podziemnymi.

"Zakup nieruchomości przy ul. Wspólnej w Warszawie zrealizowano ze względu na bardzo dobrą lokalizację. W pierwszej kolejności zostanie sprawdzony stan prawny i techniczny nieruchomości. Po dalszych analizach ekonomicznych podjęta zostanie decyzja, czy kontynuować koncepcję apart hotelu, czy też zmienić przeznaczenie budynku" - mówi o przyszłości projektu Zbigniew Zuzelski, prezes spółki Alterco.Szkieletor przy Wspólnej to nie pierwszy taki zakup Alterco. Jesienią spółka poinformowała, że chce się zająć dokończeniem budowy hotelu przy zbiegu ul. Sobieskiego z al. Sikorskiego na Mokotowie.

Spółka Emir 4, należąca do giełdowej grupy Alterco, chce przejąć niedokończony budynek. Inwestor podpisał już warunkową umowę nabycia tej nieruchomości z firmą Hotel System Sobieskiego. Przedmiotem umowy jest nabycie przez Emir 4 prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej o powierzchni około 0,25 ha oraz prawa własności rozpoczętych naniesień budowlanych. To wszystko za cenę 24 mln zł netto. Zamiast hotelu, którego operatorem miała być marka Hilton Hotel Corporation, ma powstać zespół biurowo-usługowo-hotelowy.

Umowy w sprawie zakupu, zarówno nieruchomości przy Wspólnej, jak i przy Sobieskiego, zostały zawarte pod pewnymi warunkami. O tym, czy dojdzie do ich ostatecznego sfinalizowania, dowiemy się do końca marca 2011 r.