Spółka Nowe Ogrody, należąca do Pirelli Pekao Real Estate oraz międzynarodowego funduszu nieruchomości zarządzanego przez Grove International Partners, zawarła z Mostostalem Warszawa umowę na wykonanie w ramach generalnego wykonawstwa pierwszego etapu osiedla przy Ostrobramskiej 75. Nie oznacza to jednak natychmiastowego rozpoczęcia budowy.

Reklama

Najpierw finansowanie

Opiewająca na kwotę 89,6 mln zł umowa z Mostostalem została zawarta pod warunkiem, że deweloper znajdzie finansowanie na budowę osiedla. Ma na to czas do końca lutego 2011 r. Gdy się z tym upora, na działkę przy Ostrobramskiej wejdzie Mostostal, który będzie miał około dwóch lat na realizacje przedsięwzięcia.

W skład pierwszej fazy kompleksu będą wchodziły budynki o wysokości 6 – 15 kondygnacji. Pomieści się w nich 431 mieszkań z segmentu popularnego, o powierzchni 32 – 124 mkw. Inwestycja posiada zróżnicowaną strukturę lokali, od niewielkich kawalerek po duże mieszkania pięciopokojowe. Na poziomach -1 i 0 zlokalizowanych zostanie 491 miejsc parkingowych.

Na parterze planowane jest również wygospodarowanie 178 mkw. powierzchni usługowej. Mimo że budowa jeszcze nie ruszyła, deweloper rozpoczął już w czerwcu 2010 r. sprzedaż mieszkań. Cena za 1 mkw. wynosi 6200 – 9000 zł.

Pusta działka

Młoda Praga będzie osiedlem z własnymi ulicami, placami oraz niezbędną infrastrukturą. Ponadto wszystkie budynki będą dostępne dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja podzielona będzie na kwartały tworzące zamknięte, kameralne dziedzińce. W każdym z nich zaprojektowano elementy zieleni oraz małe formy architektoniczne z placami zabaw dla dzieci. Elewacje budynków będą stonowane, zdominowane przez jasne barwy. To na razie tylko plany.Działka pod projekt, na której stały budynki Przemysłowego Centrum Optyki, została kupiona – za ponad 100 mln zł – prawie cztery lata temu. Budowa miała ruszyć w 2008 roku. Kryzys pokrzyżował te plany. Na dobre prace przygotowawcze wystartowały dopiero pod koniec zimy. Pod kilof poszły budynki po Przemysłowym Centrum Optyki. Na wyczyszczonej działce prace budowlane miały ruszyć na przełomie lat 2010/2011. Umowa z Mostostalem wskazuje jednak na to, że budowa ruszy najpewniej z początkiem wiosny 2011 r.

Zmiany na Bielanach

Zbiórka funduszy na osiedle przy Ostrobramskiej nie jest jedynym zmartwieniem dewelopera. Firma Pirelli chiałaby też zainwestować w kilkaset hektarów wokół huty na Bielanach. Na terenie o powierzchni 94 ha w rejonie pomiędzy ulicami: Wójcickiego a Pułkową, Jagiellonki, Michaliny, Encyklopedyczną, Improwizacji, firma chce zlokalizować osiedle. Plan inwestycji zakłada, że budowa osiedla mieszkaniowego na kilka tysięcy mieszkań z towarzyszącymi usługami może potrwać 15 lat.

Od położonej po sąsiedzku huty Arcelor Mittal Warszawa osiedle ma być odgrodzone dzięki strefie buforowej i specjalnym ekranom. Przeciw inwestycji protestują jednak właściciele huty, którzy obawiają się, że zbudowanie lokali mieszkaniowych w tak bliskim sąsiedztwie hal produkcyjnych będzie źródłem nieuchronnych konfliktów. Jeśli Pirelli uda się dopiąć swego, plany inwestycyjne mogą zostać rozszerzone o kolejne tereny. W grę wchodzi nawet 300 ha. Mogłoby wtedy powstać osiedle dwa razy większe od Miasteczka Wilanów.

Do tego potrzebna jest jednak zgoda ratusza na zmianę przeznaczenia tego terenu. A o to będzie trudno, bo radni miasta są niechętni budowaniu mieszkań w pobliżu działającej fabryki. Zarząd Pirelli Pekao Real Estate rozważa więc zmianę koncepcji zagospodarowania 40 ha gruntów położonych w okolicach stacji metra Młociny. Zamiast pierwotnie planowanego przeznaczenia terenów pod budowę obiektów o funkcjach usługowo-mieszkaniowych bierze pod uwagę realizację lokalnego centrum dzielnicowego.