Blisko 10-tysięczny Ożarów Mazowiecki na razie nie budzi większego zainteresowania deweloperów. Jednak może wygrać konkurencję z innymi podwarszawskim miejscowościami. Skusić może głównie nabywców z mniej zasobnym portfelem oraz mniej zamożne młode rodziny.

Reklama

Osoby poszukujące mieszkania na rynku pierwotnym w Ożarowie Mazowieckim nie mają dużego wyboru. Obecnie w mieście powstaje zaledwie kilka inwestycji. Największe to Apartamenty Ożarowska oraz Ożarów City. Pierwsza z nich ukończona zostanie już grudniu tego roku. Deweloper, AT Kompania Budowlana, rozplanował tam 52 lokale o powierzchni 55 – 130 mkw. Za 1 mkw. najmniej, bo raptem 5,3 tys. zł, zapłacimy za liczące 113 mkw. czteropokojowe mieszkania na drugim, ostatnim piętrze. Nieco droższe (5,7 tys. zł) są największe, 130-metrowe lokale.

Najdroższe zaś jest 62-metrowe lokum na parterze, które kosztuje 7,5 tys. zł za 1 mkw. Na tak wysoką cenę wpływa jednak 100-metrowy ogródek przynależny do lokalu. Powstający przy ulicy Dmowskiego Ożarów City będzie liczył 72 mieszkania. Prace zostaną zakończone w III kw. 2012 roku. W ofercie dostępne są wszystkie rodzaje mieszkań, od kawalerek do M4. Najtańsze mieszkania kosztują 6,4 tys. zł za 1mkw., najdroższe – niespełna 7 tys. zł za 1 mkw.

Z drugiej ręki więcej

Alternatywą dla niewielkiej liczby ofert na rynku pierwotnym pozostaje rynek wtórny, a tutaj ofert nie brakuje. W serwisach ofertowych znaleźć można blisko 150 ogłoszeń sprzedaży mieszkań. W portalu Szybko.pl wyszukiwarka wskazała 54 dostępne nieruchomości, w www.tabelaofert.pl raptem 13, zaś w Oferty.net – 85. Średnia cena ofertowa z tego ostatniego portalu wynosi 5,9 tys. zł za 1 mkw. To o 3 tys. zł taniej, niż wynosi obecnie średnia cena w stolicy. Natomiast porównując to z danymi pochodzącymi z raportu firmy Emmerson za sierpień dla innych podwarszawskich miejscowości, Ożarów Mazowiecki plasuje się w środku stawki.

Droższe lokum znajdziemy w Konstancinie-Jeziornej, Piasecznie, Markach i pobliskim Pruszkowie, gdzie ceny przekraczają 6 tys. zł za mkw. (w Konstancinie-Jeziornej jest to nawet 7,4 tys. zł). Tańsze są Legionowo, Wołomin i Grodzisk Mazowiecki. Nieruchomości w porównywalnej cenie znaleźć możemy w Markach i Otwocku.Byle nie w szczycie

Pod względem komunikacyjnym Ożarów Mazowiecki wydaje się idealnym miejscem do zamieszkania dla osób, które nie muszą dojeżdżać do stolicy w godzinach szczytu. Miasto ma dogodne połączenia z Warszawą. W godzinach szczytu pociągi odjeżdżają co kwadrans, zaś dojazd do dworca Warszawa-Śródmieście zajmuje około 20 min. Do korzystania z nich zachęca także gmina, która przy dworcu kolejowym zorganizowała parking typu Parkuj i Jedź.

W praktyce wygląda to nieco gorzej. Pociągi nie kursują punktualnie, a i komfort podróży pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jest z transportem samochodowym. Niezależnie od tego, czy dojeżdżamy własnym samochodem, podmiejską linią autobusową czy jednym z ekspresowych prywatnych busów, musimy liczyć się z tym, że droga w godzinach szczytu możne znacznie się wydłużyć. Minimalny czas dojazdu do centrum stolicy to 40 min, jednak z powodu korków może to zająć nawet dwa razy dłużej.

Ożarów Mazowiecki ma dwa oblicza. W sąsiednim Ołtarzewie mieści się blisko stuletni dziki park. Zadowoleni będą również fani sportu, rzadko kiedy zdarza się, że miasto liczące niespełna 10 tys. mieszkańców może pochwalić się krytą pływalnią i krytymi kortami tenisowymi. Problemów nie będą mieli także rodzice – są tu dwie szkoły oraz kilka przedszkoli.

Jednak już miłośników kultury czekają wyprawy do Warszawy. Najbliższe kina zlokalizowane są w stolicy. Bez samochodu trudno będzie tutaj wybrać się także na obiad. Natkniemy się wprawdzie na kilka barów szybkiej obsługi czy pizzerię. Poza hotelem Mazurkas, który z racji czterech gwiazdek nie jest miejscem na każdą kieszeń, w poszukiwaniu miejsca, gdzie można zjeść obiad z rodziną, czeka nas podróż po okolicznych miejscowościach.

Lepsze drogi

Głównym powodem zakupu lokum w Ożarowie Mazowieckim może być przede wszystkim niska cena mieszkań. Problemy komunikacyjne trawią przecież wszystkie podwarszawskie miejscowości. Osoby, dla których infrastruktura społeczna w mieście jest niewystarczająca, mogą zawsze zdecydować się na drogę do stolicy. Ta zaś będzie się skracać.

Na ukończeniu jest autostrada biegnąca przez graniczącą z miastem Konotopę, natomiast jedna z odnóg metra będzie miała swoją stację końcową w Morach, skąd tylko kilka minut drogi samochodem do Ożarowa.