Jeżeli poszukujemy rozwiązania szybkiego, niewymagającego dużych nakładów finansowych i rewolucji remontowych, doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie tkaniny. Kilka drobnych dodatków, wykonanych z szerokiej palety dostępnych na rynku materiałów, pozwala stworzyć nową aranżację, dodać wnętrzu oryginalności i świeżości.

Struktura, jaką tworzy tkanina, jest ciekawą alternatywą dla gładkiej, niekiedy nudnej powierzchni. Może być subtelna i delikatna, ale też wyrazista i odważna.

Decydując się na użycie w pomieszczeniu tkaniny, należy zwrócić szczególną uwagę na jej rodzaj, fakturę, kolor i wzór oraz na przeznaczenie wnętrza, w którym materiał ma się znajdować. Nie bez znaczenia pozostaje styl pomieszczenia, choć w tym aspekcie możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, łącząc ze sobą różne motywy, co jest ostatnio bardzo modne (fusion). Można pokusić się o zastosowanie dodatków, na przykład w postaci poduch na kanapie w salonie, o soczystych barwach i geometrycznych wzorach, podczas gdy stylistyka wnętrza jest klasyczna.

Mimo coraz większej odwagi właścicieli przy urządzaniu własnej przestrzeni najczęstszym sposobem wykorzystania tkaniny wciąż pozostają firany i zasłony. Obecnie rynek tekstylny dysponuje niezwykle szerokim wachlarzem możliwości, dzięki czemu nasze okna mogą być piękne, wzorzyste i kolorowe. Oprócz tradycyjnej kreacji okiennej wykorzystać możemy ofertę w postaci rolet rzymskich, miniplis czy bardziej nowatorskich paneli japońskich.

Materiały użyte w postaci osłon okiennych to niejedyny sposób na odświeżenie naszego mieszkania. W kuchni warto wykorzystać je w postaci pokrowców na krzesła, obrusów czy podkładek pod talerze. Znakomitym pomysłem jest wykonanie materiałowych pokrowców na plecione kosze, nawiązujące barwą lub deseniem do zasłon, rolet bądź obrusu. Warto pokusić się również o utkany obrazek, który wzbogaci jednobarwne ściany.

Coraz większą popularnością cieszą się dzianinowe parawany dzielące przestrzeń na strefy. Jednym z najważniejszych obszarów we wnętrzu pozostaje wciąż sypialnia – tutaj do wystroju potrzebne są materiały miękkie, ciepłe i przyjemne w dotyku, takie jak aksamity, satyna czy delikatne koronki i woale.

Wybór tkaniny należy także uzależnić od pory roku. Na wiosnę doskonale sprawdzą się ciepłe matowe tkaniny o jasnym natężeniu barw, takie jak bawełna. Latem barwą wiodącą jest zimny niebieski, a tkaninami: len, jedwabie, delikatne muśliny i zwiewne woale. Jesień upływa pod znakiem ciepłej, intensywnej czerwieni, zieleni i pomarańczy z materiałami błyszczącymi, takimi jak brokaty, adamaszki, tweedy i plusze, preferowane są duże wzory. Na zimę wybieramy tkaniny cięższe i ciemniejsze, o bardziej nasyconych barwach, błyszczące i bogate w deseń.