Kolory ziemi skontrastowane z ostrymi barwami, kuchnie z maksymalnie pochowanymi sprzętami, fronty szafek z gresu, a w środku stacje dokujące na iPoda – to tylko niektóre z najnowszych propozycji europejskich projektantów.

Reklama

Atrakcyjnym rozwiązaniem dla odważnych są zaskakujące połączenia różnych materiałów i wykończeń w jednym meblu: drewno z metalem, plastik z płytą mdf, matowe z błyszczącym, faktura drapana z gładką, tkanina ze skórą – wszystkie chwyty dozwolone. Wiele mebli ma fronty i blaty szklane, matowe czy satynowe – łatwe w utrzymaniu w czystości, a jednocześnie eleganckie i efektowne. Coraz częściej materiałem dekoracyjnym w wykończeniu matowym jest blacha, która nadaje surowego charakteru wnętrzu. I na koniec rozwiązanie chyba najbardziej zaskakujące – fronty meblowe, wykonane z płyt gresowych, czyli z materiału którym bardzo często są wyłożone ściany i podłogi w naszych łazienkach. Choć trudno to sobie wyobrazić, takie rozwiązanie jest wyjątkowo atrakcyjnie.

Osoby noszące się z zamiarem zmiany wystroju wnętrza powinny zapamiętać zasadę – intensywny kolor jest znaczącym elementem kreowania przestrzeni. Czerwony, zielony, fioletowy czy pomarańczowy to kolory bez których trudno o modny i nowoczesny mebel. Wszystko jednak zatopione w spokojnych monochromatycznych odcieniach: bieli, kremie lub kolorach ziemi jak beże i brązy. Dobrym przykładem niech będą komody z jedną szufladą w kolorze czerwonym lub szafki pod telewizor z pomarańczową półką.

Zadowoleni mogą być zwolennicy minimalistycznych wnętrz pełnych ukrytych schowków i zakamarków. Blaty kuchenne nagle się rozjeżdżają i odkrywają zlewozmywak lub płytę grzewczą. A po obiedzie z powrotem zasuwane służą jako wysoki barek. Strefa z mikrofalówką i piekarnikiem czy lodówką też bardzo często jest zasłonięta lub chowana. W wielu propozycjach wyposażenia kuchni trzeba się dobrze przyjrzeć, aby dostrzec... kuchnię. Ale równie pięknie prezentują się zabudowy kuchenne czy RTV, gdzie w kontraście pojawiały się szafki zamknięte z szafkami i półkami otwartymi o innym kolorze lub materiale – czasem tylko jako przełamanie kompozycji, aby coś się działo i ożywiło mebel.

Na tegorocznych targach projektanci pokazali, że zwykła komoda czy stół to dzieło sztuki, ale także techniki. Dlatego coraz częściej spotykane są meble z portami na iPoda, telewizory w drzwiach od szafy, szuflady i całe drzwi zabudów meblowych sterowane elektronicznie, a także głośniki wbudowane w dekoracyjne okapy. Połączenie mebli ze sprzętem elektronicznym robi duże wrażenie, amatorzy takich rozwiązań muszą jednak liczyć się z wysokimi cenami tego typu udogodnień.