Jak spośród kilkunastu na pierwszy rzut oka identycznych produktów wybrać ten najlepszy? Sprawdźmy, czym się kierować przy wyborze wanny.

Jaki rozmiar

Najpopularniejsze są wanny prostokątne. Zazwyczaj mają długość od 100 do 200 cm oraz szerokość 70 – 90 cm. Nie jest to jednak najlepsze wyjście w przypadku ciasnej łazienki. W małym pomieszczeniu zmieści się natomiast stosunkowo duża wanna narożna. Zazwyczaj jej kształt przypomina trójkąt lub pięciokąt o jednym zaokrąglonym nieco boku. Krótsze boki mogą być symetryczne, czyli o równej długości, lub asymetryczne – te produkowane są w prawym i lewym wariancie.

W dużych łazienkach doskonale prezentują się wanny wolnostojące. Produkowane są w różnych wariantach pasujących do wszystkich stylów – od klasyków na lwich łapach po nowoczesne owalne lub prostokątne kształty. Możemy także wybrać głębokość, która oscyluje w granicach 38 – 47 cm. Produkowane są także takie, które można napełnić do wysokości 28 cm. Oczywiście im płytsza wanna, tym bardziej ekonomiczna, gdyż do jednej kąpieli zużywamy mniej wody. Wanny mogą mieć również wyprofilowane różne elementy, np siedziska, podłokietniki i zagłówki.

Wanny z tworzywa

Najpopularniejszy materiał wykorzystywany przy produkcji wanien to akryl. Urządzenia wykonane z tego surowca mają wiele kształtów oraz mogą być wyprofilowane i barwione na wiele kolorów. Ponadto są bardzo lekkie – wanna o wymiarach 150 x 90 cm waży około 20 kg.

Urządzenie jest także odporne na wysokie temperatury, działanie detergentów i może mieć specjalną antybakteryjną powłokę. Ponadto długo utrzymują temperaturę wody. Minusem jest z pewnością fakt, że łatwo je zarysować, choć drobne zadrapania można usunąć samodzielnie przy pomocy dostępnego w sklepach zestawu do renowacji. Są bardziej podatne na pęknięcia niż wanny wykonane z innych materiałów. Przed zakupem warto zorientować się, czy urządzenie wzmocniono żywicą poliestrową z włóknem szklanym i czy grubość ścianek (szczególnie brzegów i dna) jest jednakowa i wystarczająca.

Trwałość metalu

Żeliwo, kolejny materiał wykorzystywany do produkcji wanien, jest z kolei bardzo trwałe i solidne. Dzięki temu wanny są odporne na uszkodzenia i odkształcenia. Jednym słowem wanna z żeliwa kupowana jest na całe życie. Często występują w klasycznych stylizacjach (np. z nóżkami w kształcie lwich łap z antycznymi ornamentami) i zazwyczaj zdobią łazienki zaprojektowane w myśl starodawnej mody.

Dużym minusem żeliwa jest jego ciężar, który staje się problemem szczególnie przy montażu. Wanna o typowym rozmiarze (150 x 70 cm) waży około 80 kg. Dostępne są w ograniczonej liczbie barw i wzorów (zazwyczaj są prostokątne i białe).

Wanny stalowe, podobnie jak akrylowe można kupić w różnorodnej kolorystyce, stylistyce i kształtach. Są względnie lekkie (wanna o wymiarach 150 x 70 waży około 30 kg) a emalia, która je pokrywa, skutecznie chroni przed uszkodzeniami i detergentami. Ich wadą jest z pewnością fakt, że dobrze przewodzą ciepło, więc woda szybko w nich stygnie. Można temu jednak zaradzić, montując wannę w styropianowej obudowie.

Z kamienia

Sztuczny marmur zaś, choć efektowny i trwały, to materiał dla dość zamożnych osób, gdyż cena wanny jest bardzo wysoka. Kolejnym minusem jest jej waga, która przy rozmiarach 180 x 130 cm wynosi około 180 kg. Urządzenia są jednak bardzo solidne, efektowne i w zasadzie niezniszczalne. Ponadto dobrze trzymają ciepło i tłumią dźwięki.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne urządzenia można łatwo przystosować do trybu życia domowników. Jeśli chcemy, aby wanna spełniała także funkcję prysznica, wystarczy zamontować odpowiedni parawan. Myśląc o domowym spa, nie możemy obyć się bez wanny z hydromasażem. Zamontowane dysze i pompy produkują setki pęcherzyków powietrza i strumienie wody o różnej sile, które masują siedzącą w wannie osobę. Dla ludzi zdrowych taki masaż przynosi prawdziwy relaks i redukuje stres. Dla osób z problemami zdrowotnymi działa zbawiennie chociażby na kręgosłup.