Wystarczy jednak pamiętać o kilku rzeczach, które ułatwić mogą zarówno samo przeprowadzanie transakcji, jak i przygotowania do niej.

Zadbać o wycenę

Każdy, kto decyduje się na sprzedaż mieszkania lub domu, powinien przede wszystkim zacząć od właściwego oszacowania wartości nieruchomości. To właśnie cena jest obecnie najważniejszym czynnikiem oferty. "Warto ustalić ją na realnym poziomie rynkowym, w przeciwnym razie nieruchomość nie wzbudzi żadnego zainteresowania" - radzi Bartłomiej Annusewicz z działu wynajmu i sprzedaży Keen Property Partners.

Potencjalni klienci obserwują rynek i porównują ceny. Przy wycenie należy kierować się podstawowymi zasadami. Jeśli zależy nam na szybkim otrzymaniu pieniędzy, powinniśmy zejść poniżej ceny rynkowej. Nie powinniśmy jednak zdradzać swoich zamiarów, odsłaniając własne karty, tracimy bowiem przewagę negocjacyjną. Oczywiście, jeśli nie czujemy się pewnie w przeprowadzaniu tego typu rozmów, łatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji nieruchomości.

Internet i agencje

Drugą rzeczą, o której trzeba pamiętać, sprzedając mieszkanie, to atrakcyjność samej oferty. Należy pamiętać, że nasza nieruchomość jest przede wszystkim towarem, który chcemy dobrze sprzedać. Powinniśmy więc zastanowić się jak i gdzie zaprezentować nieruchomość potencjalnym nabywcom.

"Podstawowe źródło informacji dla kupujących to wyspecjalizowane serwisy internetowe oraz agencje nieruchomości. Aby zwiększyć szanse sprzedaży, warto zgłosić nieruchomość nawet do kilku agencji" - podpowiada Annusiewicz.

Dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzanie podstawowego rekonesansu. Warto zaczerpnąć opinii osób, które korzystały już z danych portali czy agencji pośrednictwa, a także samemu zbadać oferty i atrakcyjność ich ekspozycji. Bezcenne okaże się także spotkanie z agentem.

Pierwsze wrażenie

Pamiętajmy również, że mieszkanie kupuje się głównie oczami. W sprzedaży nieruchomości jak mantra przewija się twierdzenie, że o kupnie często decyduje pierwsze wrażenie. Co to oznacza dla nas? Przede wszystkim należy dobrze przygotować się do wizyty klientów wstępnie zainteresowanych nieruchomością.

"Nasze lokum powinno być więc wysprzątane, dobrze oświetlone, a wszystkie usterki naprawione. Im mniej domowników, tym lepiej" - podkreśla Anusiewicz.

Potencjalni nabywcy powinni mieć możliwość dokładnego obejrzenia nieruchomości, w spokoju i bez pośpiechu. Pokażemy tym samym, że nie mamy nic do ukrycia. W tym celu możemy przygotować plan mieszkania oraz podstawowe dane informacje dotyczące metrażu, standardu wykończeń, opłat związanych z nieruchomością. To samo dotyczy pomieszczeń przynależnych.

Papierkowa robota

Przed przeprowadzeniem transakcji sprzedaży powinniśmy zebrać niezbędne i jak najbardziej aktualne dokumenty. "Przy przeprowadzaniu transakcji z pewnością przyda się wypis z księgi wieczystej, zaś w przypadku domu - wypis i wyrys z ewidencji gruntów, pozwolenie na budowę itp." wylicza Annusewicz.

Ostatnią, ale też jedną z najważniejszych spraw przy sprzedaży domu, jest podpisywanie umowy. Z jednej strony, jest to tylko formalność, z drugiej zaś, by uniknąć nieporozumień w ostatniej fazie transakcji warto dokładnie doprecyzować wszystkie zapisy dotyczące aktu notarialnego. Notariusz przygotuje umowę przedwstępną właśnie w tej formie. "Powinny w niej być zawarte wszystkie istotne ustalenia pomiędzy sprzedającym a kupującym, w tym kwota zadatku, terminy, koszty umowy" - dodaje analityk z Keen Property Partners.