Ich wybór jest w zasadzie tak duży jak tych przeznaczonych do wnętrz. Niektóre z nich doskonale sprawdzą się w obu rolach. Krzesła, pufy, siedziska i leżanki to synonim przyjemnego lenistwa na świeżym powietrzu. A piękny ogród czy balkon jest wizytówka każdego domu. Tym bardziej, że mebli ogrodowych jest bez liku. Nad wyborem trzeba się jednak dobrze zastanowić, gdyż deszcz i palące słońce mogą sprawić, że szybko stracą swój urok. Przyjrzyjmy się, więc które najlepiej sprawdzają się w swojej roli.

Tworzywa sztuczne

Niezwykle popularne meble z tworzyw sztucznych goszczą nie tylko w ogrodzie, ale także w niejednym nowoczesnym wnętrzu. Są tanie i lekkie, więc bardzo mobilne. Ponadto wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką i szybko odzyskują swój blask. Materiał, z jakiego są zrobione (najczęściej polipropylen lub polietylen), jest odporny na promienie słoneczne, więc meble nie tracą koloru. Odpowiednie barwy, wzory i rozmiary z pewnością znajdziemy zarówno do małej przestrzeni balkonu, jak i ogromnego ogrodu. Łatwo te meble zarysować, są niestabilne, a działanie warunków atmosferycznych może przyczynić się do ich matowienia. Bardziej odporne są meble z dodatkiem żywicy, warto więc przed zakupem sprawdzić materiał, z jakiego są wykonane.

Nie zawsze ciężki metal

Klasyczne dworki oraz dostojne pałacyki nie mogą obyć się bez mebli metalowych. Ich ażurowe wzornictwo zachwyca do tej pory. Kiedyś wykonywane były z żeliwa. Materiał to może i trwały, ale niezwykle ciężki. Dzisiejsze zestawy ogrodowo-balkonowe zastępuje w większości przypadków lekkie jak piórko aluminium. Nie ma chyba bardziej trwałego materiału niż metal. Oczywiście i tutaj trzeba uważać. Aluminium na przykład łatwo zarysować. Nie trzeba go jednak zabezpieczać przez pogodą, bo to robią za kupujących producenci.

Plecione i lekkie

Do łask w ostatnich sezonach wróciły także plecionki i to nie tylko te naturalne, ale także syntetyczne. Pięknie komponują się z zielenią, dlatego tak mile są widziane. Spośród naturalnych materiałów najczęściej wykorzystuje się bambus, rattan oraz pędy młodych wierzb, czyli wszystkim znaną wiklinę. Niewątpliwym atutem tych surowców jest elastyczność. Dzięki niej meble mogą uzyskiwać niezwykle interesujące kształty. Ponadto są lekkie i nie nagrzewają się od słońca, a dzięki swojej strukturze łatwo przechodzi przez nie powietrze.

Ich wyjątkowy wygląd świetnie sprawdza się w aranżacjach rustykalnych oraz klasycznych. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zimą dołączyły do mebli w mieszkaniu. Aby utrzymać wyplatanki w dobrej kondycji przez wiele lat, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze słońce: działa na nie niekorzystnie – pod jego wpływem mogą szarzeć i matowieć. Deszcz z kolei sprawi, że surowiec wypłowieje, a nawet pokruszy się. W zawiązku w tym powinny stać pod zadaszeniem, które ochroni je nieco przez warunkami atmosferycznymi.

Sympatycy plecionek poradzili sobie z problemami, jakie niesie ten materiał, produkując ich syntetyczne odpowiedniki. Są tak samo lekkie i elastyczne. Ponadto liczba wzorów oraz barw, jakie przybierają, jest dużo większa niż ich naturalne warianty. Jedyną wadą takich mebli (dotyczy to również naturalnych wyplatanek) jest czyszczenie.

Drewno w modzie

Meble drewniane to oczywiście klasyk gatunku. Te przeznaczone na dwór – ale droższe – wykonuje się zazwyczaj z drewna egzotycznego (np. wenge, tek, ipe). Jest ono trwalsze. Do produkcji tańszych, a co za tym idzie, mniej żywotnych, wykorzystuje się akację, buk, sosnę olchę. O walorach mebli drewnianych można napisać obszerną rozprawę. Nie ulega wątpliwości, że ich ponadczasowe piękno, mnogość barwień i naturalność, doskonale skomponują się zarówno w klasycznie zaaranżowanym ogrodzie, jak i nowoczesnym tarasie. Warto jednak pamiętać o kilku wadach drewna. Meble wykonane z rodzimych gatunków wymagają zabezpieczenia w postaci lakieru, farby, bejcy czy też oleju. Nie powinno się ich zostawiać na deszczu, gdyż szybko niszczeją. Łatwiejsze w pielęgnacji są meble z drewna egzotycznego, ale brak konserwacji powoduje, że szarzeją. Ponadto w porównaniu ze sztucznymi tworzywami nie są tak tanie i mobilne, choć modele znanych marek można cenowo porównywać.